Gündem Haberleri

  Mahkeme Kuğulu Park'a 'minimum tecavüze' onay verdi

  ANKA
  26.08.2006 - 19:09 | Son Güncelleme:

  Ankara 8’nci İdare Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Kuğulu Kavşağı’nda yapılacak alt geçit için Eser Hakkı Öcal isimli yurttaş ve Çankaya Belediyesi’nin yürütmeyi durdurma taleplerini oyçokluğuyla reddetti. Mahkeme Başkanı Erol Vural ise yürütmenin durdurulması gerektiğini belirterek karşıoy kullandı.

  Öcal’ın başvurusu üzerine mahkeme Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun savunmasını istemiş, savunma gelinceye kadar da Kurulun Kuğulu Park’a “minimum tecavüz” edilebileceği yönündeki kararının yürütmesini durdurmuştu.

  MAHKEME BAŞKANI KARŞI ÇIKTI AMA

  Kurul’un “davanın reddi gerekir” yönündeki savunmasının ardından dün toplanan 8’nci İdare Mahkemesi, yürütmenin durdurulması talebini, Başkan Erol Vural’ın karşıoyu nedeniyle, oyçokluğuyla reddetti. Mahkeme ret kararını; “idari işlemin uygulanması halinde telafisi güç ve imkansız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması şartlarının birlikte gerçekleşmesi durumunda, gerekçe göstererek” yürütmenin durdurulmasına karar verilebileceği, ancak bu davada “öngörülen bu şartların gerçekleşmediği anlaşıldığı” gerekçesine dayandırdı. Başkan Vural ise, “Dosyadaki bilgi ve belgelere göre yürütmenin durdurulması gerektiğinden aksi yönde verilen çoğunluk kararına karşıyım” dedi

  Daha sonra aynı istemle Çankaya Belediyesi’nin açtığı davayı da görüşen Mahkeme, aynı konuyla ilgili aldığı ret kararını anımsatarak bu kez dosyayı hiç görüşmeden yürütmenin durdurulması istemi hakkında “karara yer olmadığını” benimsedi.

  GÖKÇEK: “KUĞULU PARK’A EN UFAK MÜDAHALEMİZ OLMAYACAK”

  Bunun üzerine Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamaya göre Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Kuğulu Park’a en ufak bir müdahalemiz olmayacaktır. Ve alt geçidi en kısa zamanda bitirerek trafiğe açacağız” dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı