Mahkeme heyeti, olay yerinde inceleme yapan polisleri dinledi

BERLİN (AA)
13.01.2015 - 09:52 | Son Güncelleme: 13.01.2015 - 09:52

Almanya'da, 8'i Türk 10 kişiyi öldüren, bombalı saldırılar ve soygunlar gerçekleştiren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütüyle ilgili davanın 173. duruşmasında Köln'de 2004'te düzenlenen ve 22 kişinin yaralandığı bombalama eylemi görüşüldü. Mahkeme heyeti, olay günü bölgede inceleme yapan polis memurlarını dinledi.

Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde görülen ve tutuklu sanık Beate Zschaepe'nin hazır bulunduğu duruşmada, ilk kez Köln'de 9 Haziran 2004 yılında 4'ü ağır 22 kişinin yaralandığı çivili bomba saldırısıyla ilgili yargılama yapıldı.

Duruşmada saldırının ardından çekilen fotoğraflar ve yapılan incelemeler hakkında polisler bilgi verdi. Dirk S, bombalı saldırı olduğu haberini saat 16.00 sıralarında aldıklarını ve olay yerindeki incelemede bombanın bir piknik tüpü içine yerleştirilen barutla yapıldığını tespit ettiklerini söyledi.

Almanya'da, 2000-2007 yıllarında 8'i Türk 10 kişinin öldürülmesinde ve çok sayıda soygunda NSU terör örgütünün varlığı ve cinayetlerdeki rolü, 2011 yılı sonunda ortaya çıkarılabilmişti.

NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011'de bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettikleri öne sürülmüştü. NSU terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla yargılanan Beate Zschaepe ise NSU üyelerinin kullandığı hücre evini ateşe verdikten sonra polise teslim olmuştu. Söz konusu gazete kupürleri ile örgüte ait bazı eşyalar da bu hücre evinde bulunmuştu.

NSU davası ise 6 Mayıs 2013'te Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülmeye başlamıştı. NSU terör örgütünün hayattaki tek üyesi olan Zschaepe, tutuklu yargılandığı davada susma hakkını kullanıyor. Zschaepe'nin yanı sıra örgüte yardım ve yataklık yaptıkları öne sürülen 4 sanık daha yargılanıyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı