Gündem Haberleri

  Mahkeme Hasan Mezarcı'nın adresini tespit edemedi

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eski RP milletvekillerinden Hasan Mezarcı'nın, ''devletin askeri kuvvetleri ve adliyenin manevi şahsiyetini tahkir ve tezyif ettiği'' gerekçesiyle 6 yıla kadar ağır hapis cezası istemiyle yargılandığı dava, "Mezarcı'nın adresi tespit edilemediğinden" ertelendi.

  Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına, katılan olmadı.

  Mahkeme Başkanı Zeki Öztürk, sanık Mezarcı'nın açık adresinin tespiti için yazılan müzekkerenin yanıtının beklenmesine karar verildiğini açıklayarak, duruşmayı erteledi.

  Cumhuriyet Savcısı Naim Mutlu tarafından hazırlanan iddianamede, Mezarcı'nın, ''Veled-i Zina'' diyerek Atatürk'ün manevi hatırasına hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı Ankara 8. Asliye Ceza Mahkemesi'ne avukatı Hüseyin Ayan aracılığıyla bir dilekçe verdiği belirtiliyor.

  Avukat Ayan'ın, Mezarcı'nın bu dilekçesini mahkemede okuduğu ifadeedilen iddianamede, sanığın bu dilekçe ile ''devletin askeri kuvvetleri ve adliyenin manevi şahsiyetini tahkir ve tezyif ettiği'' kanaatine varıldığından, Türk Ceza Kanunu'nun 159. maddesi uyarınca 1 yıldan 6 yıla kadar ağır hapis cezasına mahkum edilmesi isteniyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı