Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mahkeme fark etmez

  Hürriyet Haber
  10 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 10 Ocak 2012 - 01:48

  İlker Başbuğ’un Yüce Divan yetkisine sahip Anayasa Mahkemesi’nde yargılanması gerektiği yönündeki görüşlere karşı çıkan Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün “Sanki Anayasa Mahkemesi’ne gidince farklı bir karar mı alacak? Hayır” dedi.

  MECLİS İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı AK Parti Sakarya milletvekili Ayhan Sefer Üstün, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un Yüce Divan yetkisine sahip Anayasa Mahkemesi’nde yargılanması gerektiğine ilişkin görüşlere karşı “Sanki Anayasa Mahkemesi’ne gidince farklı bir karar mı alacak? Hayır. Artık Anayasa Mahkemesi de demokrasiyi, özgürlükleri koruyan bir anlayışa sahip” dedi.

  Üstün dün Meclis’te gazetecilerin sorusu üzerine şunları söyledi: “Kanuna yazılmış ‘Her kim olursa olsun adliye mahkemelerinde yargılanacaktır’ diye. Yasa üzerine basa basa vurgulamış. Bu konuda hiçbir istisna tanımamış. Şimdi hiç kimse iddia edemez ki bir Genelkurmay Başkanı veya bir askerin darbe yapmasının görev sahasında olduğunu. Şimdi nasıl oluyor da Yüce Divan görüşü sarf ediliyor anlamıyorum. Daha bu kanunun mürekkebi kurumadı. Buradaki amaç belli, Meclis’in arzusu belli. Bu konudaki farklı yorumlara hayret ediyorum. Darbelerden ülke çok çektiği için bu düzenlenmiş. Kaldı ki, şunu söyleyeyim, Anayasa Mahkemesi’ne de haksızlık etmeyelim. Anayasa Mahkemesi’nin yetkileri, görev tanımı değişti. Bu dosya gittiğinde artık Anayasa Mahkemesi de yeni anlayışla, özgürlükçü, demokrasiyi koruyan kararlar vereceği için ha orada yargılanmış ha Anayasa Mahkemesi’nde yargılanmış, fark etmez. Görev tanımını bu kadar geniş yorumlarsanız o zaman adliye mahkemelerinde kimseyi yargılayamayız.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı