ANKARA HABERLERİ

Mahkeme Büyükşehir’in davasını reddetti

Hürriyet Haber
30.06.2017 - 14:48Son Güncelleme :

Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 5 ay önce Devlet Personel Başkanlığı tarafından atanan 82 engelli personelle ilgili işlemin iptali için açtığı dava reddedildi.

Hürriyet Haber

Engelli istihdamına yönelik kanun kapsamında Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ataması yapılan fakat 5 aydır göreve başlatılmayan 82 engelli personel ile ilgili olarak Büyükşehir’in 82 kişilik engelli yerleştirme işleminin yok sayılması talebiyle Devlet Personel Başkanlığı’na açtığı dava reddedildi. 11. İdare Mahkemesi, Büyükşehir’in davasını süre aşımı yönünden reddetti. Mahkeme kararında şöyle denildi: 

OY BİRLİĞİYLE KARAR VERİLDİ

“Kalan dava açma süresi içerisinde iptal davası açması gerekmekte iken, bu süreler geçirildikten sonra davalı idareye yapılan başvuru süreyi ihya etmeyeceğinden bu başvuru üzerine alınan ret cevabı davaya konu edilerek, 17.04.2017 tarihinde açılan davanın süre aşımı nedeniyle esasını inceleme olanağı bulunmamaktadır. Açıklanan nedenlerle 2577 sayılı yasanın 15/1-b maddesi uyarınca süre aşımı yönünden davanın reddine... oy birliğiyle karar verildi.”

Mahkeme Büyükşehir’in davasını reddetti

BİR AN ÖNCE İŞ BAŞI YAPMALILAR

Engelli istihdamını soru önergesiyle mecliste gündeme getiren Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka da konuyla ilgili şunları söyledi:
“Dava düşmüştür. Bir kamu kurumuna atandıkları için başka bir kurumda işe giremeyen ve yaklaşık bir yıldır göreve başlatılmadığı için büyük mağduriyet yaşayan bu vatandaşlarımızın bir an önce iş başı yapması gerekmektedir. Bu hem hukuki hem insani hem de vicdani bir zorunluluktur. Mahkeme kararı bu zorunluluğu perçinlemiştir.

HAK MAĞDURİYETİ ORTADADIR

Büyükşehir Belediyesi yıllardır farklı dünya görüşüne sahip olduğu için çok sayıda personeli yıldırmak, istifa ettirmek için uğraşmaktadır. Zor koşullarda çalıştırmak, görevi dışında işlere göndermek, mobbing uygulamak, uzak mesafeli yerlerde görevlendirmek gibi politikalar uygulamaktadır. Yasal olarak işe başlatmak zorunda olduğu bu engelli vatandaşlarımız şimdi de bu tip kaygılar duymaktadır. Göreve başlatılmayan personelin bir yıldır yaşadığı hak mağduriyeti ortadadır. Bekledikleri tek şey vardır; adalet, adalet ve adalet.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Mahkeme Büyükşehir’in davasını reddetti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Haziran 2017 tarihinde saat 14 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mahkeme Büyükşehir’in davasını reddetti haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:19
  • Guneş
   06:58
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:45
  • Akşam
   18:09
  • Yatsı
   19:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı