Mahkeme 24 saatte karar verdi, mühür söküldü

Ali DAĞLAR
13.07.2015 - 16:00 | Son Güncelleme:

BAKIRKÖY Belediyesi’nin Ataköy sahilinde 23 Haziran’da mühürlediği, içinde tarihi Baruthane yapılarının bulunduğu Çelebican İnşaat’a ait Blumar Ataköy projesinde mahkemenin ertesi gün (24 Haziran) yürütmeyi durdurduğu ortaya çıktı.

Mahkeme 24 saatte karar verdi, mühür söküldüİstanbul 5. İdare Mahkemesi, Belediyenin ilk mühür işlemi için 19 Haziran’da yürütmeyi durdurmuş; Bakırköy Belediyesi “Muhatabın Kültür ve Turizm Bakanlığı olduğu ve kamu yararı” gerekçesiyle mührü yenilemişti. Aynı mahkeme Belediyenin mühür yenileme işleminde “telafisi güç zarar doğabileceği” gerekçesiyle 2. kez yürütmeyi durdurdu.

ATAKÖY SAHİLİNDE KISA PASLAŞMALAR

İstanbul 5. İdare Mahkemesi Çelebican İnşaat Otelcilik San. ve Tic. A.Ş.’nin Bakırköy Belediye Başkanlığı hakkında mühürleme işleminin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açtığı davada 19 Haziran 2015’te yürütmeyi durdurma kararı verdi. Gerekçede “Tabiat varlıkları, doğal, tarihi, arkeolojik, kentsel sitlerle koruma statüsü bulunan diğer alanların çakıştığı yerlerde koruma ve kullanma esaslarını belirleme, hangi idarelerce yönetileceğine karar verme, çevre düzeni, nazım ve uygulama planı yapma, yaptırma, onaylama yetkisinin Kanun Hükmünde Kararname ile (KHK) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’ne verilmesi gösterildi. Bakırköy Belediyesi bu karara rağmen mührün “Koruma Bölge Kurulu izni olmadığı ve kamu yararı” gerekçeleriyle devamınana karar verdi.

AYNI MAHKEME 2. KEZ DURDURDU

Çelebican İnşaat Bakırköy Belediyesi’nin mührü yenilediği 23 Haziran günü aynı mahkemeye 2. kez işlem iptali ve yürütmenin durdurulması başvuru yaptı. Mahkeme ertesi gün (24 Haziran) Bakırköy Belediyesi’nin mühürleme işlemi için “telafisi güç zarar doğabileceği” gerekçesiyle, müteahhit lehine karar verdi ve yürütmeyi durdurdu. Mahkeme Bakırköy Belediyesi’nin yine Ataköy sahilinde aynı gerekçeyle aynı gün mühürlediği, Kuzu İnşaat’a ait Sea Pearl projesi için de 48 saatte yürütmeyi durdurmuştu. Son kararlarla her iki projede inşaatın yolu yeniden açıldı.

adaglar@hurriyet.com.tr

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı