Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mahkûmlar ölüm sınırında

  Hürriyet Haber
  05.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cezaevlerinde başlayan ‘‘F tipi protesto’’da ölüm oruçları 47'nci gününde. Ölüm orucu başlatan 137 mahkum, tehlike sınırına gelirken müdahale yapılmasına da izin vermiyorlar.

  F tipi cezaevlerini protesto adı altında başlayan ve bir dizi talebi de içeren, 137'si ölüm orucu olmak üzere toplam 816 mahkumun katıldığı açlık grevleri 47'nci gününe girdi. Çoğunluğunu yasadışı DHKP-C örgütü üyelerinin oluşturduğu eyleme, TKP-ML, PKK ve TİKKO ile bazı adli suçlular da katılıyor. Sadece şekerli çay, ılık su ve 1 çay kaşığı tuz alan eylemcilerde artık halsizlik, ishal, tansiyon düşüklüğü, göz kararması, kulak çınlaması, uykusuzluk gibi belirtiler tehlike sinyallerini veriyor.

  MALATYA Ölüm orucunun kıyasıya uygulandığı cezaevlerinden biri Malatya E Tipi Cezaevi. Burada 43 gün önce ölüm orucuna başlayan TKP-ML örgütü üyesi Hakkı Alpan, Mahmut Mete, Ali Ekber Doğan ve Havva Doğan ile DHKP-C'li Esma Aslanboğa ve Şaban Murat Özten'in sağlık durumları kritik noktada. Bu kişilere 2 gün önceki katılımlarla toplam 14 kişi ölüm orucunda.

  ÇANKIRI E Tipi Kapalı Cezaevi'nde DHKP-C'li 5 mahkûmun 15 gündür yaptığı ölüm orucuna dün 54 kişi daha destek verdi.

  ÇANAKKALE E Tipi Cezaevi'nde 73 mahkûm 23 Ekim'de açlık grevi başlattı. Bunlardan, 11’i eylemi ölüm orucuna dönüştürdü.

  AYDIN E Tipi Cezaevi'nde de DHKP/C üyesi 6 mahkûm ölüm orucunda. İHD Aydın Şubesi Başkanı Süleyman Mutlu, eylemde kritik haftanın başladığını, Adalet Bakanlığı'nın ölümlere seyirci kalmasını istemediklerini söyledi. Mutlu, ‘‘F tipi cezaevleri kapatılarak, demokrasi için mücadele eden insanların ölümleri engellensin’’ dedi.

  UŞAK E Tipi Cezaevi'nde 26 Ekim'de açlık grevi başlatan 24 mahkûmdan Sevgi Erdoğan, Vicdan Şahin, Berrin Bıçkılar ve Gönül Aslan eylemi ölüm orucuna dönüştürdü. Dün de Özgür Güdenoğlu, Özlem Taş ve Şükriye Can adlı mahkûmlar ölüm orucuna katıldı.

  İZMİR Buca Cezaevi'nde ölüm orucu tutanların sayısı 6'ya yükseldi.

  BURSA Özel Tip Cezaevi'nde 16 tutuklu ve hükümlünün geçen 20 Kasım'da başlattığı ölüm orucu sürüyor.

  BARTIN Özel Tip Cezaevi'nde ölüm orucu tutan mahkûm sayısı 16'ya yükseldi.

  ADANA Ceyhan E Tipi Kapalı Cezaevi'nde ölüm orucunda 40'ıncı gününü dolduran mahkûmların sağlık durumu hakkında cezaevi bilgi vermezken, yakınları mahkumların bilinçlerini kaybetmeye başladıklarını bildirdi. Ayrıca Kürkçüler ve Niğde Cezaevi' nde 5 mahkum ölüm orucuna başladı.

  KONYA E Tipi Cezaevi'nde tutuklu ve hükümlü bulunan 210 PKK'lı ise nın 21 Kasım'da beri 3'er gün dönüşümlü olarak açlık grevinde.

  GEBZE Cezaevi'nde dönüşümlü olarak açlık grevi gerçekleştiriliyor.

  Bakan Türk, adım atamaz

  ÖLÜM oruçları konusunda Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ile görüşen bir grup sanatçı, Türk'ün çözüm için ileri adım atamayacağını gözlemlediklerini bildirdi. Suavi, Edip Akbayram, Hadi Çaman, Ataol Behramoğlu gibi aydın ve sanatçıların aralarında bulunduğu bir grup, dün sabah saat 10.30'da Bakan Türk ile görüştü. Yaklaşık 2.5 saat süren görüşmenin ardından grup adına bir açıklama yapan Suavi, Bakan Türk'ün bugüne kadar söylediği yasa değişiklikleri dışında, somut bir gelişme elde edilemediğini söyledi. Suavi, ‘‘Bizler yine üzülerek, ölüm oruçlarına yönelik bir umudu buradan gökyüzüne uçuramıyoruz. Ancak bu umutlarımızın tükendiği, enerji ve eylemlerimizin bittiği anlamına gelmiyor’’ dedi. Bakanlar Kurulu'nun, ölüm oruçlarına müdahale kararına karşı Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezleri doktorlarından tepki geldi. Doktorlar, çlık grevleri ve ölüm oruçlarına zorla müdahale etmenin ölümlere yol açabileceği uyarısında bulundular.

  Eylemci ne istiyor

  Adalet Bakanlığı yetkilileri, mahkûmlarla ölüm orucunun sona erdirilmesi için görüşmelerini sürdürüyor. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün, İnfaz Hakimliği, Cezaevi İzleme Kurulları'na ilişkin yasal düzenleme yapılıp, F tipinde görev yapacak personel eğitilmeden, bu cezaevlerinin açılmayacağını ve bu sürenin en az dört ay alacağını açıklaması ölüm oruçlarını sona erdirmeye yetmedi. Türk, ölüm orucu yapanların dilekçelerinde F tipi cezaevlerinin kapatılmasının yanı sıra, ‘DGM’lerin kaldırılması, Terörle Mücadele Kanunu'nun tüm sonuçları ile ortadan kaldırılması, Buca, Ümraniye, Ulucanlar Cezaevi sorumlularının, işkencecilerin cezalandırılması, Kürt ulusu ile azınlıklara baskıların sona erdirilmesi, anti demokratik yasaların iptal edilmesi' gibi konuların yeraldığı ve bunların siyasi bir program olduğunu öne sürmüştü.

  The Guardian: Ölüm yaklaşıyor

  İngiltere'nin ciddi gazetelerinden The Guardian, Türkiye'de F tipi cezaevlerini protesto etmek amacıyla 800 kadar tutuklu veya hükümlünün sürdürdüğü ölüm orucunda tehlikeli döneme girildiğini yazdı. Gazetenin dünkü sayısında yer alan Türkiye muhabiri Chris Morris imzalı ‘Açlık grevindekiler ölüme yaklaşıyor’ başlıklı haberde, şöyle denildi: ‘‘Açlık grevleri, şiddetli tartışmalara yol açan hükümetin cezaevi reformu planlamaları nedeniyle başladı. Şiddet eylemleri ve yolsuzluk çoktan olağan hale gelmiş durumda. Hükümet binlerce mahkûmu koğuş sisteminden hücre sistemindeki yoğun güvenlikli cezaevlerine nakletmek istiyor.’’

  Ecevit, hekim müdahalesi istedi
  TTB: "Müdahale edemeyiz"
  Türk: Eylemi bitirin reform geliyor
  Meclis ikna komitesi
  6 eylemci muayeneyi kabul etti
  Ulucanlar davasında F tipi protestosu
  Sayman: F tipi kamuoyunda tartışılsın

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı