Dünya Haberleri

  Mahkûm takası tamam

  Arzu ÇAKIR MORİN/PARİS
  19.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran’ın ajan diye tutulan kadın akademisyen Clotilde Reiss’ı serbest bırakmasından iki gün sonra Fransa, Şah’ın son başbakanını öldüren İranlı ajan Ali Vekili Rad’ı salıverdi.

  İRAN eski Başbakanı Şapur Bahtiyar’ı üç büyük mutfak bıçağıyla öldüren İran gizli servis ajanı Ali Vekili Rad, Paris yakınlarındaki Poissy cezaevinden çıkarak, İran’a uçtu. İran’a iade tezkeresini İçişleri Bakanı Brice Hortefeux’nün imzaladığı Vekili Rad, Fransız polisinin eskortu eşliğinde cezaevinden çıkarak Orly havaalanına gitti. Eski ajan buradan Iran Air’e ait uçakla 14.35’te başkent Tahran’a uçtu.

  Rad’ın İran ’da tutuklu bulunan ve Fransız devletinin ajanı olduğu iddia edilen Clotilde Reiss’ın serbest bırakılmasından iki gün sonra İran’a iadesi arasındaki bağlantı konuşulurken, hükümet her türlü takas iddiasını reddediyor. Rad’ın avukatı ise müvekkilinin takasla bir ilgisi olmadığını, tam tersine Reiss olayı yüzünden serbest kalmasının 3 ay geciktiğini dile getirdi.

  Bıçakla doğramıştı

  Vekili Rad, 1991 yılında iki İranlı suç ortağı ile birlikte, İran gizli servisinin talimatı üzerine, Şah’ın son Başbakanı Bahtiyar’ı Paris Surenes’deki villasında, mutfak bıçaklarıyla doğrayarak öldürmüştü. Cinayetin hemen ardından iki İranlı yakalanarak yargılanmış, 3 yıl sonra da Ali Vekili Rad yakalanarak 18 yıl ceza almıştı. Bahtiyar’ın ölümünde savcılık görevi üstlenen Karim Lahidci, cinayeti ‘mahkeme başkanı, reşit oldukları halde Bahtiyar’ın çocuklarının salondan çıkmasını istemişti. Çünkü cinayet gerçek bir kasaplıktı’ diye tanımlıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı