ANKARA HABERLERİ

Mahalleye bekçi şart

Oğuz DEMİR
19.08.2017 - 15:50Son Güncelleme :

Başkentli muhtarlar, İstanbul’da ‘Gece Kartalları’ ismiyle yıllar sonra yeniden başlatılan bekçi uygulamasının Ankara’da da hayata geçmesini istiyor. Muhtarlar, bu konudaki taleplerini Ankara Valisi Ercan Topaca’ya iletmeye hazırlanıyor.

Oğuz DEMİR

Ankaralı muhtarlar, geçtiğimiz hafta İstanbul’da mahallelerde güvenliğin sağlanması amacıyla ‘Gece Kartalları’ ismiyle yeniden başlayan bekçi uygulamasının Ankara’da da başlamasını talep ediyor. Muhtarlar, bekçilerin hırsızlık olaylarının azalmasında önemli etken olacağını belirtirken, Ankara Muhtarlar Derneği Başkanı Ömer Yorulmaz, hafta başında Ankara Valisi Ercan Topaca’dan uygulamanın Başkent’te de bir an önce başlatılması konusunda randevu talep edeceklerini söyledi. Başkent Muhtarlar Federasyonu Behçet Uyanık da, önümüzdeki günlerde Vali Topaca ile bir araya geleceklerini ve konuyu dile getireceklerini aktardı.

ANKARA İÇİN GEÇ BİLE KALINDI

Başkent olması dolayısıyla Ankara’da bekçi uygulamasının en kısa sürede hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Ankara Muhtarlar Derneği Başkanı ve Mamak Aşık Veysel Mahalle Muhtarı Ömer Yorulmaz şunları söyledi:
“Emniyet yetkilileri ile muhtarlar olarak zaman zaman toplantılarımız oluyor. Bekçilik uygulamasının başlayacağından haberimiz vardı. Türkiye’nin merkezi Ankara olduğu için geç bile kalmışız. Hafta başından itibaren muhtar arkadaşlarımızla birlikte Ankara Valisi Ercan Topaca’dan randevu talep edeceğiz, bir an önce, uygulamanın Ankara’da başlamasını istiyoruz.”

HUZURU VE GÜVENİ ARTIRACAK

Düdük çalınması ve bekçi uygulamasının mahallelerdeki huzur ve güveni artıracağını kaydeden Başkent Muhtarlar Federasyonu Başkanı ve Aşağı Öveçler Muhtarı Behçet Uyanık da şöyle konuştu:
“Daha önceden de Valilik ve Kaymakamlığa yazılı-sözlü müracatımız olmuştu. Bekçi kadrosu olmadığı yönnüde yanıt almıştık. Bekçilik kötü niyetli kişiler için caydırıcı. O düdük sesinin caydırıcı bir unsur olduğunu çok iyi bilenlerdenim. Gençlerin içine düştüğü madde bağımlılığı konusunda da caydırıcı olacağını düşünüyorum. Gündüzleri biz mahalledeki bu tür olayları görüyoruz emniyete haber veriyoruz ama geceleri bu konuya hakim olamıyoruz, bekçiler park ve bahçelerde caydırıcı olacak. Her mahallede metruk bina var, bu binalarda fuhuş yapıldığını ve uyuşturucu kullanıldığını biliyoruz. Bekçilik uygulamasının Ankara’da da hayata geçmesiyle bunlar belli bir ölçüde azalacak. Ankara Valimiz ile federasyon olarak önümüzdeki günlerde bir araya geleceğiz. Burada taleplerimizi de dile getireceğiz.”

ANKARA’DA ACİL İHTİYAÇ

Çankaya Harbiye Mahallesi Muhtarı Özgür Özdemir, “Bekçilerin olmaması bizim için kabul edilmesi mümkün bir durum değildi. Ben bireysel olarak talep etmiştim. Uygulama bir an önce hayata geçirilmeli” derken Batıkent Kentkoop Mahallesi Muhtarı Şükran Ayaz da “Emniyet ve muhtarlar arasında yapılan toplantılarla da bekçi uygulamasını gündeme getiriyorduk. Bekçi uygulamasına Ankara’nın acil ihtiyacı var. Mahallelerde hırsızlıklar arttı, parklarda karanlık köşelerde uyuşturucu kullanımı yaygın görülüyor. Bunların önüne geçeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

ÖZEL EĞİTİM GÖRÜP GÖREVE BAŞLADILAR

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, mahallelerde güvenliğin sağlanması için 8 Şubat’tan itibaren bekçiliğe müracaat eden 8 bin 320 kişiden 700’ünü seçmiş, teorik ve uygulamalı eğitimden geçen, araç durdurma ve silah kullanma teknikleri gibi eğitimleri başarılı tamamlayan 386 bekçi geçtiğimiz hafta göreve başlamıştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Mahalleye bekçi şart hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ağustos 2017 tarihinde saat 15 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mahalleye bekçi şart haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  10 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:39
  • Guneş
   07:20
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:26
  • Akşam
   17:45
  • Yatsı
   19:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı