ZONGULDAK HABERLERİ

Mahallesinde atık pil ve yağ topluyor

DHA
29.03.2017 - 15:37Son Güncelleme :
DHA

Gürkay GÜNDOĞAN/KOZLU(Zonguldak),(DHA)- ZONGULDAK'ın Kozlu İlçesi'nde ortaokul öğrencisi 12 yaşındaki Sümeyye Altay, mahallesinde topladığı atık pil ve atık yağları geri dönüşüm tesislerine göndererek çevre kirliliğine dikkat çekmeye çalışıyor.
Kozlu Ortaokulu 6'ncı sınıf öğrencisi Sümeyye Altay, okulun çevre koruma kulübünde teknoloji ve tasarım öğretmeni Yeşim Göktepe'nin desteği ile oturduğu mahalledeki evlerden atık pil ve yağ toplayarak geri dönüşüm tesisine göndermeye başladı. Sümeyye Altay'a atık pil ve yağ toplamada babası Recep ve annesi Emine Altay da yardım ediyor. Sümeyye Altay, atık pil ve yağların çevreye olumsuz yönde etkileri olduğunu ve insanları bununla ilgili bilgilendirdiğini söyledi. 3 ay içinde 40 evden atık pil ve yağ toplamayı başaran Sümeyye Altay, projesini şöyle anlattı:
"Atık piller metal içerikli olduğu için toprakta yok olmaz. Yer altı sularına karışarak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Lavaboya attığımız zaman atık yağlar ise denize ulaşarak suyun üstünde yağ tabakası oluşturmakta ve deniz canlılarının oksijensiz kalmalarına neden olabiliyor. Maalesef her 100 kişiden 90'ı atık yağları lavaboya dökmektedir."
FOTOĞRAFLI 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Zonguldak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Zonguldak ilinden Mahallesinde atık pil ve yağ topluyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2017 tarihinde saat 15 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mahallesinde atık pil ve yağ topluyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı