Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Mahallenizdeki yabancıları bize bildirin'

  hurriyet.com.tr
  15.10.2008 - 12:40 | Son Güncelleme: 15.10.2008 - 17:03

  İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstanbul'da cumartesi günü yakalanan canlı bomba ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İşte Cerrah'ın söylediklerinden satırbaşları:

  BÖYLE AÇIKLAMA YAPTI

  - Avrupa’da yaşamını sürdürmek için okumak için gittiğinde oradaki terör faaliyetleri yer alması neticesinde, maalesef terörist faaliyetlerin içinde yer almıştır.

   

  - Avrupa’daki terör faaliyetlerinin mutlaka masaya yatırılması gerekir. Avrupa’da yaşamını sürdüren vatandaşların hal ve hareketleri, Avrupa ülkelerindeki devletlerinde bunu Türkiye ile bir araya gelip bunları kontrol altında tutmamız gerektiğine inanıyorum.

   

  - Biz İstanbul’un terör faaliyetlerinden uzak kalması için her şeyi yapıyoruz. Biz İstanbul halkından da yardım istiyoruz. İstanbul halkının gördüklerini bize aktarmalarını istiyoruz.

   

  - Mahallelerinde kalıyor girip çıkıyor yabancı kişiler, lütfen bize bilgi versinler. Kendi bilgileri bizde saklı kalacaktır.

   

  http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/kimlik_banner.jpg- Eğer bu kişi hedefine ulaşmış olsaydı, hedef seçmiş olduğu İstanbul polisinin içinde bunu gerçekleştirmiş olsaydı, maalesef şu anda çok üzücü olaylarla karşılaşmış olurduk.

   

  - İstanbul 15 milyonluk bir mega kent. Bu tip faaliyetleri önlemem için her gördükleri şüpheli olayı bize aktarsınlar. Bilgileri bizde saklı kalacaktır. Ben ve ekibim bunu teyit ediyoruz.

   

  - Bu faili yakalamadan olayı tüm ekibimi tebrik ediyorum.

   

  - Hedef İstanbul polisiydi.

   

  - Polise yönelik eylem esnasında mutlaka sivil vatandaşlarımızın da zarar görmemesi mümkün değil.

   

  - Yakalanan kişi Türkiye’de eğitimi tamamlamış. Yüksek tahsilini yapmak için bir Avrupa ülkesine gidiyor. Avrupa’da maalesef zehirlenmiş.

   

  - Bana zarar veriyorsa gün gelir o Avrupa ülkesine de zarar verecektir. Teröristlerin hepsine karşı aynı kararlılıkla üstüne gitmemiz gerekir.

   

  - Terörist başının çevresinde yer almış. O kadar güvenilir biri. Bölge olarak ayırmamıza gerek yok İstanbul polisi tek bir vücuttur.

   

  - Saldırı kesin olarak İstanbul polisine yapılacaktı.

  ÇOK ŞEHİT VERECEKTİK

  İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah,  Şişli'de İstanbul polisine yönelik bir eylem hazırlığında iken yakalanan terör  örgütü üyesi kadının, öğrenim görmek için gittiği bir Avrupa ülkesinde terörist  faaliyetler içinde yer aldığını belirterek, “Avrupa'daki terör faaliyetlerinin  mutlaka masaya yatırılması gerekir” dedi.

  Cerrah, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki açıklamasında, Şişli'de 8 kilo  800 gram patlayıcıyla yakalanan terör örgütü üyesi kadının, üniversite dönemine  kadar Türkiye'de yaşadığını anlattı.

  “Üniversite çağına kadar Türkiye'de yaşayan bu terörist, vatanını,  milletini, ülkesini seven bir kişi” diyen Cerrah, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Bu kişi Avrupa'da yaşamını sürdürmek, okumak için gittiğinde bir Avrupa  ülkesine... Oradaki terör faaliyetleri içinde yer alması neticesinde, radikal bir  grubun içinde maalesef terörist faaliyetler içinde yer almıştır. Buradan şunu  vurgulamak istiyorum, Avrupa'daki terör faaliyetlerinin mutlaka masaya  yatırılması gerekir. Yani (Avrupa ülkelerine zarar vermiyor, yalnızca Türkiye  zarar veriyor) diye düşünmemek gerekir.”
           
   “TERÖRÜ BİTİRMEK İÇİN İSTANBULLULARDAN YARDIM İSTİYORUZ”
           
  Celalettin Cerrah, “Vatandaşların birlik beraberlik içinde yaşarken  Avrupa'ya ya da diğer ülkelere gittiğinde zaman zaman Türkiye aleyhine bu tipte  eylemlere girebildiğini” belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

  “Biz İstanbul polisi olarak İstanbul'un güvenli bir şehir halinde, terör  faaliyetlerinin uzağında kalması için her türlü tedbiri almaya devam ediyoruz,  ama terörü yalnızca güvenlik güçlerinin bitirmesi mümkün değildir. Terör  faaliyetlerinin bitilebilmesi için İstanbul halkından da yardım talep ediyoruz.  İstanbul halkının bir güvenlik görevlisi gibi düşünmesini, gördüklerini bize  aktarmalarını istiyoruz.”

  Cerrah, İstanbulluların, mahallelerinde gördükleri yabancıları  kendilerine bildirmelerini isteyerek, “Bunları gördüklerinde lütfen bize haber  versinler. Kendileri, kimlikleri, adresleri bizde saklı kalacaktır” dedi.

  İstanbul halkından asayiş ve terör olaylarının önlenmesinde çok büyük  destek aldıklarına da işaret eden Cerrah, “Aynı desteklerin daha fazlasını  istiyoruz. İstanbul 15 milyonluk bir mega kent. bu kentte bu tip faaliyetleri yok  edebilmem için her gördükleri şüpheli olayı mutlaka bize aktarsınlar” diye  konuştu.

  Celalettin Cerrah, yalnızca güvenlik kuvvetlerine bırakmakla terör  faaliyetlerinin engellenemeyeceğine dikkati çekerek, “Eğer bu kişi hedefine  ulaşmış, hedef seçmiş olduğu İstanbul polisinin içinde bu amacını, terör  faaliyetini gerçekleştirmiş olsaydı, maalesef şu anda çok üzücü olaylarla  karşılaşmış olacaktık. Maalesef çok şehit verecektik” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı