Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mahallenin kadın muhtarları

  Hürriyet Haber
  08 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 08 Mart 1999 - 00:01

  Muhtarlar, muhtar adayları, hatta Mahallenin Muhtarları dizisinin yazar ve oyuncu kadrosu bile o gün oradaydı. Perşembe günü Moda'daki Bahçe Kültür Evi'nde KADER'in desteklediği kadın muhtar adayları, hem KADER'in ikinci yaşgününü, hem de Dünya Kadınlar Gününü kutladılar. Yazar Ayşe Kulin bu kutlamaya kitaplarını imzalayarak katıldı. Konuşmacılar arasında bulunan oyuncu Sevil Üstekin kız annelerine bir öğütte bulundu: ‘‘Kızlarınızı siyasel bilgiler fakültesine gönderin. Sonra zengin bir koca ile evlendirin. Yalnız damat biraz aptal olsun ki, kız onun parasıyla politika yapabilsin!’’

  Muhtar adayı kadınların arasında çalışan kadınlar kadar ev kadını da vardı. Neredeyse hepsi sivil toplum örgütlerinde çalışmış, sosyal yaşam deneyimi olan kadınlardı. Bu yüzden kendilerini tanıtırken son derece rahattılar. KADER'in kampanya eğitimlerine katılmış olan adaylar, basının önemini kavramış olacaklar ki, yaptığımız kısa röportajlarda bir kaç kelime daha fazla söyleyebilmek için ellerinden geleni yaptılar.

  <ı>20 ERKEK RAKİBİ VAR

  Çağlayan Hürriyet Mahallesi muhtar adayı Melda Aydoğan, mahallesinde seçime giren 21 muhtar adayı arasındaki tek kadın. Kampanyası için yaklaşık 1 milyar lira harcayacağını, seçmene para ve erzek yardımında bulunmayacağını söylüyor.

  <ı>MALTEPE'NİN MUHTARLARI

  Mahallenin Muhtarları dizinin çekildiği Maltepe'nin iki ayrı mahallesinden iki aday: Ü. Pınar Akyıldız, Feyzullah Mahallesi'nin muhtar adayı. 34 yaşında, avukat, Kadın Haklarını Koruma Derneği üyesi. Maltepe Başıbüyük Mahallesi'nin muhtar adayı ise, aday olduğu mahallede 2 bin bebeğin ebeğiliğini yapmış olan Elif Kızılkayak. Elif Hanım yirmi senelik ebeliğine güveniyor.

  <ı>SUALTI HOCASI

  Ayla Aydın Doyum Caddebostan Mahallesi adayı. Bankadan emekli olduktan sonra su altı hocalığına başlamış. Geçen seçimlerde de aday olan ancak kazanamayan Ayla Hanım, artık seçim ertrikalarından haberdar olduğunu, bu seçimlere daha deneyimli girdiğini söylüyor.

  <ı>BABADAN MUHTAR

  Göztepe Merdivenköy muhtarı Nazan Kuruçay Gürkan, bu seçimlerde de mahallesinin mutarlığına aday. Nazan Hanım'ın muhtarlığı bir nevi baba mesleği. Babası Abdülkadir Kuruçay iki dönem muhtarlık yaptıktan sonra vefat edince, Nazan Hanım kaymakamlık atamasıyla altı ay muhtarlık yapmış. 1994'de seçimlere girip 11 erkek arasından muhtar seçilmiş. Bu seçimlerde karşısında hiç aday yok.

  <ı>İKİ RAKİP

  19 Mayıs Mahallesi'nin iki muhtar adayı Saliha Alptekin (sağda) ve Ayfer Altunel. İkisi de KADER'den destek alıyor. Alptekin sivil toplum örgütlerinde çalışan bir ev hanımı, Altunel ticaretle uğraşıyor. Gözleri birbirlerinin oylarında. Ama politika bu! Gazetecilere ‘‘dostluk fotoğrafı’’ çektirmek politikanın bir gereği.

  <ı>MUHTAR ANNE

  Nazmiye Korkmazlar 81 yaşında. Beykoz'a bağlı Anadolu Hisarı Mahallesi'nin ‘‘muhtar annesi’’. 28 yıldır muhtarlık yapıyor. Tek odalı bir evde yaşayan ve evini muhtarlık ofisi haline getiren muhtar anne, bu seçimlerde de tek aday.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı