Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mahalleliden yangın nöbeti

  A.A
  19 Ağustos 2009 - 17:58Son Güncelleme : 19 Ağustos 2009 - 17:58

  Sivas'ın Suşehri ilçesinde çıkan yangında çok sayıda ağacın zarar gördüğü çamlık alanın bulunduğu mahallenin sakinleri, ağaçlık alanı, yangın ihtimaline karşı nöbet tutarak koruma kararı aldı.

  Karşıyaka Mahallesi sakinlerinden Suşehri İl Genel Meclis Üyesi Özcan Özbek, 16 Ağustosta sigara izmaritinden çıktığı tahmin edilen yangında mahallerindeki 111 çam ağacının yandığını söyledi.

  Özbek, gelişmelere duyarsız kalmayan Karşıyaka Mahallesi sakinleri ile birlikte aldıkları karar doğrultusunda, hafta sonları gündüz saatlerinde, hafta içi de gece saatlerinde nöbetleşe bu alanı koruyacaklarını açıkladı.

  Mahallede bulunan ormanlık alandaki çam fidanlarını yaklaşık 40 yıl önce diktiklerini belirten Özbek, şöyle konuştu:
  “Yaklaşık 40 yıl önce mahalle sakinleri olarak dikip suladığımız çam ağaçlarımızın bulunduğu Karşıyaka çamlığımızda yaşanan üzücü yangın olayı, bizleri derinden etkilemiştir. Bugüne dek mahallemiz mıntıkasında hiç bu denli bir yangın olmamıştır. Çıkan yangında 111 çam ağacımız kısmen yanmıştır. Mahalle sakinlerinin ve Suşehri itfaiyesinin desteği ile söndürülen yangının kimler tarafından ve ne şekilde çıkarıldığı bilinmemektedir. Vatandaşlarımızın özellikle yaz aylarında bu bölgelerde daha duyarlı ve hassas olmaları gerekmektedir. Küçük bir kıvılcım tüm ormanı yakabilirdi. Biz mahalle sakinleri olarak aldığımız karar gereği artık ormanlık alanı kendi imkanlarımızla korumaya çalışacağız.”

  İlçede Karşıyaka Mahallesi Cirmeon Tepe mevkisinde çamlık alandaki 3 ayrı bölgede pazar günü çıkan yangında, toplam 111 çam ağacı zarar görmüştü.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı