ANKARA HABERLERİ

Mahallede hırsıza karşı haritalı tedbir

Erdem SEVGİ
22.04.2014 - 01:39Son Güncelleme :

Hırsızlar, İşçi Blokları Mahallesi’ndeki öğrenci evlerini hedef alınca, öğrenciler de tedbirlerini sanal ortamda aldı. ‘Hırsızlık haritası’ çıkaran mağdurlar, hırsızlara karşı gece nöbet tutulması, müdahale edilmesi gibi önlemleri de konuşuyor.

Erdem SEVGİ

Çankaya’ya bağlı İşçi Blokları Mahallesi’nde ardı ardına yaşanan hırsızlık olayları, bölge sakinlerini canından bezdirdi. Emniyet güçlerinin hırsızlık olaylarına karşı gerekli önlemi almadığını iddia eden mağdurlar, kendi imkanlarıyla sanal ortamda ‘hırsızlık haritası’ oluşturmaya başladı. Ağırlıklı olarak ODTÜ’lü öğrencilerin yaşadığı mahallenin sakinleri, internet üzerinde oluşturulan sanal haritada, yaşanan hırsızlık olaylarını tarih ve saat bilgileri ile arşivliyor. Böylelikle hırsızların; hangi saatte, hangi bölgeleri hedef aldıkları ile ilgili istatistiki bir verinin ortaya konulması hedefleniyor. Mahallede yaşayan öğrenciler, sosyal medya siteleri üzerindeki tartışma gruplarında hırsızlara karşı gece nöbet tutulması, müdahale edilmesi gibi önlemleri de konuşmaya başladı.

Mahallede öğrencilerin okula gittiği gündüz saatlerini ya da karanlığın çöktüğü gece vakitlerini seçen hırsız ya da hırsızlar ev ve otomobillerden elektronik eşya çalıyor. Eğitimleri için kullandıkları dizüstü bilgisayar, harici harddisk gibi kişisel eşyaları çalınan öğrenciler, “Elektronik eşyalarda yüklü olan bilgiler, onların maddi değerinden daha önemli. Yıllardır yaptığımız proje, ödev, tez gibi çalışmaları bir anda kaybediyoruz” ifadelerini kullandı.

ORGANİZE İŞLER

Hırsızlık olaylarının organize bir iş olduğunu düşündüklerini belirten İşçi Blokları Mahallesi Muhtarı Ayşegül Emekçi, şöyle konuştu:

“Özellikle öğrencilerin hedef alındığını görüyoruz. Mahallenin içine sızan birileri, öğrencileri izliyor ve evde olmadıkları saatleri seçerek hırsızlık olaylarını gerçekleştiriyor. Maalesef yaşananlarla ilgili somut bir önlem alınmadığı için bu kişiler, hırsızlık faaliyetlerini rahatlıkla sürdürüyor. Mahallede yaşayan öğrenciler, son dönemde büyük bir paranoya yaşıyor. Sokakta yüzüne aşina olmadıkları birine rastladıklarında direkt hırsız muamelesi yapmak zorunda kalıyorlar. Geçtiğimiz günlerde bölgede beyaz renkli Toyota Corolla marka bir aracın şüpheli biçimde dolaştığı konuşuldu. Öğrenciler, sosyal medya üzerinde birbirleriyle iletişim kurarak, önlem almaya çabası içerisinde. Yetkililerin bölgede yaşananların münferit olaylar olmadığını kabullenip, daha duyarlı olmasını istiyoruz”.”

OLAYLAR PEŞ PEŞE

İşçi Blokları Mahallesi, 1540. Sokak’ta 2 hafta önce bir öğrenci evine giren hırsızlar, evde bulunan 1 LCD televizyon ve 2 dizüstü bilgisayarı alarak kayıplara karıştı. Çaldıkları elektronik eşyaları kamufle etmek için evdeki perdeleri de yanlarında götürdükleri belirlenen hırsızlarla ilgili geçen süre zarfında herhangi bir gelişme yaşanmadı. Yine 1540. Sokak’ta 1 hafta önce ikinci kattaki bir eve giren hırsızlar, evde buldukları anahtarı yanlarına alarak, otoparktaki otomobille beraber kayıplara karıştı. Geçtiğimiz hafta içerisinde 1535. ve 1538. sokaklarda bulunan iki ayrı eve giren hırsızlar, çaldıkları çeşitli eşyalarla ortadan kayboldu. İki gece önce 1524. ve 1535. sokaklar üzerinde park halinde bulunan araçların camları kırılarak çeşitli eşyalar çalındı. Mahalle sakinleri, bölgede peş peşe yaşanan olaylara karşın yetkililerin herhangi bir önlem almamasından yakınıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mahallede hırsıza karşı haritalı tedbir haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

27 Haziran 2019, Perşembe
 • İmsak
  03:19
 • Güneş
  05:15
 • Öğle
  12:57
 • İkindi
  16:54
 • Akşam
  20:28
 • Yatsı
  22:15
Sayfa Başı