Ege Haberleri

EGE

  Mahalle sakinlerini isyan ettiren binaya mahkeme kararıyla tahliye

  Tufan HAMARAT/İZMİR, (DHA)
  13.07.2015 - 01:20 | Son Güncelleme: 10.07.2015 - 10:53

  İZMİR’in Bayraklı İlçesi’ndeki iki katlı evde, yıllardır çok sayıda kedi ve köpeğin beslendiğini, ancak yeterli bakımın yapılmaması nedeniyle hayvanların kötü koku ve pireye neden olduğunu savunan mahalle sakinlerinin başvurusu üzerine mahkeme kararıyla eve giren yetkililer gördükleri manzara karşısında şoke oldu.İZMİR’in Bayraklı İlçesi’ndeki iki katlı evde, yıllardır çok sayıda kedi ve köpeğin beslendiğini, ancak yeterli bakımın yapılmaması nedeniyle hayvanların kötü koku ve pireye neden olduğunu savunan mahalle sakinlerinin başvurusu üzerine mahkeme kararıyla eve giren yetkililer gördükleri manzara karşısında şoke oldu.

  Harabeye dönen evin iki katında, açlıktan ölmek üzere olan yara içindeki toplam 24 köpek ve 3 kedi ile 3 köpeğin de leşi bulundu. Hayvanlar tedavilerinin yapılması için Seyrek’teki hayvan barınağına götürüldü.

  Mahalle sakinlerini isyan ettiren binaya mahkeme kararıyla tahliye

  Bayraklı İlçesi 1635 Sokak numara 1’deki iki katlı evde yıllardır çok sayıda köpek ve kedinin beslendiğini belirten mahalle sakinleri, hayvanların bakımının gerektiği şekilde yapılmaması nedeniyle mahalleyi kötü koku kapladığını ve pire nedeniyle zorluk çektiklerini dile getirip, Bayraklı Kaymakamlığı ile Bayraklı Belediyesi’ne şikayette bulundu. Bunun üzerine dün Bayraklı Belediyesi’ne bağlı ekipler mahalleye gitti, ancak özel mülk olması nedeniyle binaya giremeyen belediye ekipleri mahalleden ayrılmak zorunda kaldı.

  Mahalle sakinlerini isyan ettiren binaya mahkeme kararıyla tahliye

  İKNA OLMAYINCA MAHKEME KARARI ALINDI

  Bayraklı Kaymakamlığı devreye girerek binanın kadın sahibi R.S. ve kızı B.E. psikolog ve hayvan hakları temsilcileri eşliğinde evin boşaltılması için ikna edilmeye çalışıldı. Ancak, ev sahibi R.S., evinin boşaltılmasına izin vermedi. Bunun üzerine Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurularak, Hayvan Hakları Koruma Kanunu’na göre sağlıksız ve kötü şartlarda hayvan bulundurulduğu belirtilen eve giriş için izin alındı. Ardından, polis, hayvan hakları temsilcileri, Tarım İl Müdürlüğü ve Bayraklı Belediyesi’ne bağlı ekipler, çilingir yardımıyla eve girdi.

  Mahalle sakinlerini isyan ettiren binaya mahkeme kararıyla tahliye

  ŞOKE OLDULAR

  Harabeye dönen eve giren yetkililer, gördükleri manzara karşısında şoke oldu. Açlıktan ölmek üzere olan yara içindeki kedi ve köpekler, uyuşturucu iğne ile sakinleştirildikten sonra belediye ekiplerince toplandı. Bu sırada evin bulunduğu sokağa gelen B.E. ile bir yakını belediye ekiplerine tepki gösterdi, köpeklerin evden çıkartılmamasını istedi. B.E. ile yakını güçlükle sakinleştirildi. Evde 24 köpek, 3 kedi ve 3 köpek leşi olduğu tespit edildi. Evden çıkartılan köpek ve kediler tedavilerinin yapılması için Seyrek’teki hayvan barınağına götürüldü.

  EV İLAÇLANDI

  Evdeki hayvanların boşaltılmasının ardından, Bayraklı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri evi ilaçladıktan sonra her noktasına kireç döktü. Mahalle sakinleri, yıllardır büyük sorun yaşadıklarını, evin boşaltılmasıyla rahat bir nefes aldıklarını aktardı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı