Gündem Haberleri

  Mahalle parka sahip çıktı

  Hürriyet Haber
  13.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Havuzbaşı İlköğretim Okulu'nun yanındaki park yıkılınca, mahalle sakinleri iş makinelerini taşladılar. Çocuklar bazı küçük fidanları başka yere dikmek üzere inşaat alanından söktü. Üç bin imza toplayan mahalle halkı savcılığa suç duyurusunda bulunacak.

  Gaziosmanpaşa Havuzbaşı İlköğretim Okulu’nun yanındaki 39 yıllık parkın yıkılması ve ağaçların katledilmesi, mahalle sakinlerini isyan ettirdi. Merkez Mahallesi'ndeki oyun alanlarının yıkılması, çocukları gözyaşına boğdu.

  Yıkıma engel olmak isteyen mahalle sakinleri, Özyurt İnşaat adında bir şirketin parkı yıkarak yerine öğretmen evi yaptırmak istediklerini söylediler. Yıkım esnasında, 39 yıllık ağaçların katledilmesine sinirlenen vatandaşlar, hafriyat yapan iş makinesini taşladılar. Aracın camları kırıldı. Havuzbaşı İlköğretim Okulu öğrencilerinin de katıldığı eylem, polisin müdahalesi sonucu olaysız olarak sona erdi. Bu arada çocuklar, bazı küçük fidanları, başka yere dikmek üzere, inşaat yapılacak alandan söktü.

  Bütün çocukluğunu bu parkta geçirdiğini söyleyen ve ağaçların katledilmesi karşısında gözyaşlarını tutamayan Havuzbaşı İlköğretim Okulu öğrencisi 15 yaşındaki İlknur Atasoy, ‘‘Gece 03.00’ten beri parkı gözetliyorum. Sabahın erken saatinde gelip yıkmaya başladılar. Bu kadar ağaca nasıl kıyabiliyorlar? Başka oyun oyanayacak yerimiz yok. Sokaklarda mı oynamamızı istiyorlar?’’ dedi.

  Üçbin imza toplandı

  Parkın yıkılmaması için 3 bin imza topladıklarını belirten mahalle sakinleri, Valiliğe, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurduklarını ama hiçbir sonuç alamadıklarını, izinsiz ve ruhsatsız öğretmenevinin, bu kadar insanın karşı gelmesine rağmen başlatıldığını söylediler.

  39 yıl önce ağaçları kendi elleriyle diktiğini söyleyen Havuzbaşı İlköğretim Okulu öğretmeni Cemal Uzar ‘‘Bu bir katliam, sorumlular da buna göz yumuyor’’ dedi. ‘‘Artık tek çaremiz hukuksal yola başvurmak. Mahalle adına bir avukat tuttuk. Yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Büyükşehir Belediyesi’nden ruhsatları yok.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı