ANKARA HABERLERİ

Mahalle kreşi açılımı

Dila DİNÇ
22.08.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Dikmen Sokullu Mehmet Paşa, Harbiye ve Ş.Cevdet Özdemir Mahalleleri’nde yaşayan kadınların, mahalle kreşine kavuşmak için başlattığı imza kampanyası yoğun ilgi görüyor.

Dila DİNÇ

DİKMEN Sokullu Mehmet Paşa, Harbiye ve Ş.Cevdet Özdemir Mahalleleri’nde yaşayan kadınların, mahalle kreşine kavuşmak için başlattığı imza kampanyası yoğun ilgi görüyor.

Dikmen Bölgesi’nde belediyeye ait herhangi bir gündüz bakım evinin bulunmaması ve özel kreşler, yuvalar ve anaokullarınınsa bütçelerini zorladığından yakınan kadınlara ilk destek Halkevleri’nde gledi. Dikmen Halkevleri ve Sokullu Mehmet Paşa, Harbiye, Ş.Cevdet Özdemir Mahalleleri sakini kadınlar adına konuşan Sıla Uzunpınar şunları söyledi:

"Bugüne kadar 3 bini aşkın imza topladık. Amacımız talebi daha da yükseltmek. Eylül’ün başında imza toplama kampanyamıza ara verip, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık’la görüşme talebinde bulunacağız. Talebimizin kabulu halinde bir görüşme gerçekleşir ve bu görüşmeden olumlu bir sonuç çıkarsa, Çankaya Belediyesi ile ortaklaşa bir çalışma da yapabiliriz. 13 Eylül’de bir şenlik düzenleyeceğiz, yine görüşmelerin olumlu sonuçlanması halinde Bülent Tanık’dan burada bir açıklama yapmasını rica edeceğiz.

Ankara’da ilk olacak

Dikmen Halkevleri bünyesinde ilköğretim destek kursları, kadınlara okuma çalışması gibi çalışmalarımız var ancak ne mekan ne de donanım olarak 0-6 yaş çocuğuna sağlıklı bir eğitim vermemiz mümkün değil. Dolayısıyla bu projemizin kabulu halinde Dikmen Halkevleri olarak, Çankaya Belediyesi’ne yardımcı olabileceğimiz her konuda destek olmaya hazırız. Bizim görüşümüze göre; sorun ortaksa, tüm yerel bileşenlerle yapmak önemli. Amacımız bir örnek yaratabilmek çünkü açıldığı takdirde mahalle kreşimiz Ankara’da bir ilk olacak. Yerel seçimler sürecinde artan kadın ve çocuğa yönelik çalışmaları görüyoruz, bu da bize umut veriyor. Bini geçkin 0-6 yaş çocuğun sosyal ve zihinsel gelişiminin sağlıklı ilerlemesi için adım atılması bize Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık’ın halka dönük çalışmalarını da gördükce çok olası geliyor. Muhtarlıklara da başvurduk ve çok olumlu yanıtlar aldık. Şu anda bu kampanyayı Sokullu Mehmet Paşa, Harbiye ve Ş.Cevdet Özdemir Mahalleleri’nin Muhtarlıklarıyla beraber yürütüyoruz.

Mahalle kreşi kavramı

Mahalle kreşi fikrini yaptığımız araştırmalar sonucu edindik İstanbul’da böyle bir çalışma yapılmış ve başarıyla devam ediyor. Mahalle kreşi, krizle birlikte işten çıkarmaların arttığı şu dönemde içinde gönüllü annelerin de çalışarak onlara iş imkanının sağlandığı; çocukların zihinsel ve sosyal gelişimleri için uzman bir eğitim kadrosuyla, uzman eğitmenler eşliğinde daha iyi eğitim alabildikleri; sadece çalışan annelerin değil çalışmayan annelerin de çocuklarını günün belirli saatlerinde bırakabildikleri; işleyişinde yerel katılım ve denetim mekanizmalarının oluşturulduğu bir çocuk bakımı olanağı istiyoruz. Çankaya Belediyesi’nden de kreş için uygun bir yer ve istediğimiz yapının ucuz, nitelikli, herkes tarafından ulaşılabilir bir şekilde gerçekleşmesini istiyoruz. Biz Temmuz ayının başında çalışmaya başladık ve 1.5 gibi kısa bir zamanda 3 bin’i aşkın kişi tarafından isteğimiz makul görüldü. Bu da bize doğru bir karar aldığımızın bir dönüşü gibi geliyor. Kadınların eve kapanmasını değil, sosyal hayata karışıp bilinçlenmesini istiyoruz. Kadın dayanışmasına desteğimiz tam. Umarım aynı desteği toplumcu bir belediye başkanı olduğunu her sefer de dile getiren Bülent Tanık’da görürüz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mahalle kreşi açılımı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Şubat 2018, Cuma
 • İmsak
  06:01
 • Guneş
  07:24
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:09
 • Akşam
  18:40
 • Yatsı
  19:58
Sayfa Başı