Magnum çikolatada pazarı yüzde 10 büyüttü

Hürriyet Haber
10.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Algida Genel Müdürü Ahmet Coşar, Magnum çikolatanın pazara girdiği 1 yıl içinde pazarda söz sahibi olduğunu ifade ederek, "Çikolata pazarının büyümesine en büyük katkı Magnum Çikolata’dan geldi" dedi.

2007 sonu itibarıyla 64.5 milyar Euro’luk bir çikolata pazarından bahsedildiğini ve bu pazarın her yıl ortalama yüzde 5’in üzerinde bir büyüme kaydettiğini belirten Coşar, Türkiye’de ise 2007 yılında litre bazında yüzde 7 büyüyen ve ciro bazında ise yüzde 15 büyüyen çikolata pazarının büyüklüğünün 278 milyon Euro olduğunu, bu rakamın 2008 Temmuz sonu itibariyle 171 milyon Euro olduğunu söyledi. Geçen senenin aynı dönemine göre pazarın satış cirosunun yüzde 10.4 büyüme gösterdiğini belirten Coşar, bu büyümeye en fazla katkıyı sağlayan marka ve firmanın yüzde 4.1’lik oranla Algida Magnum olduğunu kaydetti. Ocak-Temmuz 2008 döneminde Magnum Çikolata’nın pazardan aldığı ciro payının yüzde 4.3, cirosunun ise satış fiyatı üzerinden 7.3 milyon Euro olduğu vurgulandı. Coşar, "Çikolata pazarının büyümesine en büyük katkı Magnum Çikolata’dan geldi. Pazarın büyümesinin yüzde 40’ından Magnum Çikolata olarak biz sorumluyuz. Eylül sonu itibariyle bu büyümenin devam edeceğine inanıyoruz. Bu yılı yüzde 15’lik bir büyüme ile kapatacağımızı tahmin ediyoruz" diye konuştu.

Türkiye lider

Algida Pazarlama Müdürü Şükrü Dinçer de Magnum Çikolata’nın pazara girdiği bir yıl içinde büyük başarı kaydettiğini anlatarak, Türk insanının damak tadına uygun olarak geliştirdikleri ürünlerle satışların arttığını, Türkiye’nin ürünün tüketildiği ülkeler arasında lider konuma yükseldiğini dile getirdi.

Holloway’le devam

Dinçer, Magnum reklam ve tanıtımlarında geçen yıl Lost dizisinin aktörü Josh Holloway’i tercih ettiklerini, bu yıl da Holloway ile devam edeceklerini söyledi. Magnum Marka Müdürü Leyal Eskin Yılmaz da Essence, Infinity ve Praline gibi üç farklı çeşitle pazarda faaliyet gösteren Magnum çikolatanın 6 lezzetine bu yıl yetişkinlerin damak tadına uygun sütlü çikolata ve antep fıstıklı çikolata tatlarının katıldığını bildirdi. Bu yıl hediyelik paketlerle çikolatayı tüketiciye sunduklarını, Magnum Praline ürününün ise dış kaplamasının daha zengin bir hale getirildiğini söyleyen Yılmaz, Mayan Mystica adlı tarçınlı çikolatayı da pazara sunacaklarını kaydetti. Yılmaz, Magnum çikolatanın yeni reklam filminde Josh Holloway’in yanında Ingrid Krauss’un rol aldığını, 20-21 Eylülde San Francisco’da çekilen filmde Holloway’in kusursuzu arayan Magnum kadının karşısına çıkan mükemmel erkeği canlandırdığını anlattı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı