Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Mağdur olanlar hakkını arayabilir

Türkiye Doping Kontrol Merkezi'nin 4 sporcu hakkında yasaklı madde kullandıkları yönünde yanlış karar verdiğinin ortaya çıkması üzerine Hacettepe Üniversitesi Rektörü Uğur Erdener, konu hakkında bir basın toplantısı düzenleyerek mağdur olan sporcu ve kurumlardan özür diledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Yerleşkesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında 4 sporcuya yanlış doping raporu verilmesine ilişkin iddiaları doğrulayan Uğur Erdener, "Bir sorun yaşandı. O da hepimizin malumu. Birçok boyutuyla da tartışıldı, konuşuldu. Özellikle bu konuşulanların, tartışılanların sonuçlanmasını bekledik. Bu basın toplantısının amacı bir kuruma veya kişiye cevap vermek değildir. Yanlış, insan hatası kaynaklıdır. Bu çerçevede testler tekrar incelendi ve 3 sporcu içinde aynı hata ortaya çıktı. Bu noktada, Hacettepe Üniversitesi'nin sorumlulukları çerçevesinde bu raporların gerek sporcuların gerek kulüplerini herhangi bir itirazı olmamasına karşın bu raporların geri çekilmesi sorumluğun gereği olarak ortaya çıkmıştır. Sonuç itibariyle 4 test raporu tarafımızdan Doping Kontrol Merkezi olarak geri çekilmiş ve konuyla ilgili WADA'ya da bilgi verilmiştir" ifadelerini kullandı.

''4 SPORCUMUZDAN ÖZÜR DİLEMEYİ BİR GÖREV VE SORUMLULUK OLARAK GÖRÜYORUM''

WADA akreditasyonuna sahip tek doping merkezinin Ankara'da olduğunu hatırlatan Erdener, ''Hacettepe Üniversitesi bünyesindeki bu laboratuarın hatası hepimizi üzmüştür. Ben kurumun üst yöneticisi olarak konuyla ilgili tüm taraflardan başta 4 sporcumuz olmak üzere özür diliyorum. Bunu bir görev ve sorumluk olarak değerlendiriyorum. Hacettepe Üniversitesi, Türkiye'nin sayılı üniversitelerinden biridir. Bizi en çok üzen bugünkü konunun bir bireysel hatanın kuruma güvenirliliği adeta sorgulama noktasında bir yere gelmiş olması. Ancak, ortaya konulan tüm görüşlere de saygı duymaktayız.'' diye konuştu.

''BU LABORATUAR PARA KAZANMAZ, NEGATİF BAKİYE ÜRETİR''

Türkiye Doping Kontrol Merkezi'nin 1988 yılında kurulduğunu vurgulayan rektör Uğur Erdener, ''Bugüne kadar 21 bin 500 analiz burada başarıyla gerçekleştirdi. Laboratuar hiçbir etki altında değildir. Bu laboratuar para kazanmaz. Bu laboratuar sadece negatif bakiye üretir. Bu laboratuar bugün itibariyle federasyonlarımızdan 250 bin lira alacağı vardır analiz ücretleri olarak. Bakıldığında geçmişteki yıllarda benzeri bakiye ile devreder. Laboratuar sürekli olarak eksi bakiyededir. Çünkü para kazanma amaçlı hizmet değil. Bu sadece ülke sporunun ihtiyacını karşılamaya yönelik bir hizmet amaçlı kuruluştur" açıklamalarında bulundu.

''LABORATUARIN TÜMÜYLE KAPATILMASI TEDBİRLERİMİZ ARASINDA YER ALIYOR''

Türkiye Doping Kontrol Merkezi ile ilgili gerekli tedbirleri alacaklarını dile getiren Erdener, ''Yapılan hatanın değerlendirilmesini büyük bir soğukkanlılıkla yaptık. Dökümanlar WADA'ya gönderildi ve bu konuda bir görüş bekliyoruz. Bu çerçevede laboratuar ile ilgili alınacak önlemler, işleyişi, görevli arkadaşlarla ilgili alınacak tüm tedbirler hızla uygulamaya konulacaktır ki bu tedbirler içerisinde bu laboratuarın tümü ile kapatılması da bulunmaktadır. Bunların değerlendirilmesini arkadaşlarımızla birlikte en sağlıklı bir şekilde yapacağız" şeklinde konuştu.

''MAĞDUR OLAN SPORCULAR HUKUKSAL ALANDA HAKLARINI ARAYABİLİR''

Son 2 yılın bütün raporlarını incelediklerini ve bu sporcuların dışında başka sporcular ile ilgili hatalı raporun verilmediğini söyleyen Hacettepe Üniversitesi Rektörü Uğur Erdener, son olarak Fenerbahçe Kulübü'nün tazminat davası açacağına ilişkin haberlere değinerek, ''Hukuk neyi emrediyorsa ona uyacağız. Mağdur olanların hukuki yola başvurma hakları vardır. Buna elbette saygı duyacağız.'' dedi ve ekledi: ''Gönlümüz Doping Merkezi'nin kapanmamasından yana."


Bunları da Beğenebilirsiniz