Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mağdur kadına yeni kimlik, yeni hayat

  Nurettin KURT/ ANKARA
  20 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 19 Temmuz 2012 - 23:03

  Yargı, şiddete karşı bir adım daha attı. 6284 sayılı Ailenin Korunması Kanunu’yla mağdur kadın ve üç çocuğuna yeni kimlik verilecek.

  YILLARDIR kocasından şiddet gören 3 çocuk annesi, kadın avukatı Fatmagül Karapıçak aracılığı ile mahkemeden koruma talebinde bulundu. Mahkeme, şiddet gören kadınlar için örnek olacak bir uygulamayla, hem mağdur kadının hem de çocukları için “Tanık Koruma Kanunu” uygulanmasına karar verdi. Böylece kadın ve çocuklarının kimlikleri değiştirilerek kocanın kendilerine ulaşması engellenecek.

  Hep serbest kaldı

  İstanbul’da 3 çocuk annesi kadın sürekli kocasından şiddet gördüğü için defalarca karakollara başvurup olayı mahkemelere taşıdı. Hatta koca hakkında “hürriyeti tahdit ve darp” suçlamasıyla ceza davası açıldı. Ancak koca her defasında serbest kalıp karısına çocuklarının gözü önünde şiddet uygulamaya devam etti. Koca şiddetinden bıkan kadın, 3 çocuğunu alarak evden kaçtı ve bir kadın sığınma evine yerleşti. Mağdur kadın, sığınma evindekilere  yardımcı olan Avukat Fatma Gül Karapıçak’a başvurdu. Avukat Karapıçak, 6284 sayılı Ailenin Korunması Kanunu’na göre mağdur kadın ve çocukları için mahkemeden koruma talebinin yanı sıra mağdurların adres ve kimlik bilgilerinin gizlenmesini de istedi.

  Tanık koruma

  Kadıköy 4’üncü Aile Mahkemesi, koca hakkında uzaklaştırma kararı verirken, kadının ve çocuklarının Tanık Koruma Kanunu’na göre kimliklerinin değiştirilmesine de onay verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı