Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
09 Ekim 2015 Cuma 16:58

 ADnet  
Reklam için
 Magazin
Önceki Haber     Sonraki Haber

Türkücü Kürşat ’yerli Cortes’ olma yolunda

 
Şermin TERZİ
Türkücü Kürşat ’yerli Cortes’ olma yolunda Türküler kadar dansa da aşık olan Kürşat'a, bu yüzden şimdiden "Yerli Cortes" lakabı takıldı bile!

Genç türkücü Kürşat, albümlerinde kendi söz ve bestelerine yer veriyor, türkü söylüyor, perküsyon, bağlama, piyano, ney çalabiliyor. Bu kadar şeyi bir arada yapabildiği için olsa gerek, yapımcılığını da kendisinin üstlendiği üçüncü albümüne "Bu Alemin Tekiyim" adını vermiş. Albümün çıkış şarkısı "Çok Derdim Var Çok" komik klibiyle youtube’da bir haftada 80 bin kişi tarafından izlendi. Türküler kadar dansa da aşık olan Kürşat’a, bu yüzden şimdiden "Yerli Cortes" lakabı takıldı bile.               

Çok Derdim Var Çok" şarkınızın sözleri de klibi de çok komik. Halbuki şarkının ismine baktığında, çok dertli,
ağlak bir şeyle karşılaşacağını düşünüyor insan. Klipte de "Çok derdim var" deyip, bir taraftan neşeli neşeli oynuyorsunuz. Bu tezat niye?

- Bilerek yaptığım bir şey. Artık tıbben, her şeyin sorumlusu stres deniyor. Dertsiz, tasasız kimse yok. İlla ki bir şeylere takılıp dertleniyoruz. Ama bir taraftan da hayat devam ediyor. Bazen başımıza gelenleri ti’ye almak, dertlerle başa çıkmanın en iyi yolu olabilir. Şarkıda bir taraftan "Çok derdim var" derken bir taraftan da gülüp oynamamızın sebebi işte bu... 

 Türkücü deyince bizim aklımıza pek konservatuvarlılar gelmiyor. Ayıptır söylemesi, hani biraz daha maço, biraz daha kıro figürler geliyor. Böyle ithamlarla karşılaşıyor musunuz? Kendinizi ispat için çaba sarfediyor musunuz?

- En çok zaten bundan rahatsızım. Türkücü denince yakayı bağrı açıp da yanık yanık uzun hava söyleyenler akla geliyor. Konservatuvarlı olduğum için, gerektiği yerde "elma" gerektiği yerde "alma" demesini bilirim ben... Ama her şey konservatuvarla da bitmiyor, kendini yetiştirmekle alakalı. Nice konservatuvarlılar var, elma gördüklerinde armut da diyebiliyorlar! Her popçu modern değil, her türkücü de kıro değil. Aksi, her gördüğümüz sakallıyı dedemiz zannetmeye benzer.

Albümünüzün adı "Bu Alemin Tekiyim". Çok iddialı bir isim değil mi?

- Evet iddialı. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nı bitirdim, Haliç Üniversitesi Konservatuarı’nda da halk müziği üzerine yüksek lisans yaptım. Şimdi de doktoraya hazırlanıyorum. Profesyonel olarak Türkiye’nin her yöresine ait folklorik dansları yapabiliyorum. Albümünün prodüktörlüğünü de kendim yaptım ve kimseyle polemiğe girmeden de müzik piyasasında var olunabileceğine inanmak istiyorum. Bunların, iddialı konuşmak için yeterli olduğunu düşünüyorum.  

/_newsimages/4989472.jpg Doktora tezinizin konusu ne olacak?

- İç Anadolu’ya ait Bozlak türküler, İspanyol flamenko müzikleriyle birbirine çok yakın... İkisinin arasındaki benzerliği doktora tezi yapacağım. Bozlak, bozalamaktan yani haykırmak, bağırmaktan gelir. Flamenkoda da aynı bağırma ve haykırış var. Ayrıca nota dizilimleri de birbirlerine çok yakın. Araştırma için bu yaz İspanya’ya gideceğim zaten. 

"Erkek adam oynamaz" laflarına inat, siz türkü söylerken bir taraftan da bayağı kıvrak danslar ediyorsunuz. Sizce erkek adam oynamamalı mı?

- Erkek adam dansözlük, zennelik yapmamalı. Onun dışında kendi folklorunu, zeybeğini, horonunu, barını, halayını oynayan adamdan değil, yüreği oynayan adamlardan korkun.

Size bir de "Yerli Cortes" diyorlar, değil mi?

- Evet. Çünkü ben türkü söylemek kadar dansa da aşığım. Zeybekten horona, halaydan Kafkas oyunlarına kadar her bölgeye ait türküler ve oyunları aynı profesyonellikle söyleyip oynayabilirim. Üniversitede bunun eğitimini aldım. 

Bu topraklara ait danslar tamam da, batı danslarıyla aranız nasıl?

- Ben önce insanın yaşadığı kültüre ait formasyonunun olmasını daha doğru buluyorum. Ama bu, kendi kültürüme sahip çıkarım, diğerlerine sırtımı dönerim anlamına gelmiyor. Müzik bu kadar evrenselken, aksini düşünmek küçük bir dünyaya hapsolmak olur. Zaten öyle düşünmediğim için de flamenko dersleri alıyorum.

Bir de Türkiye’de, türkü dans tiyatrosu kurma projeniz varmış...

- Evet, her türkünün bir hikayesi var. Bunları dansla birleştirerek bir türkü müzikaline dönüştürmek istiyorum.

Bunu Anadolu Ateşi yapıyor zaten. Farkı ne?

- Orada türkü söylenmiyor, sadece dans ediliyor. Yapılan danslar da modernleştirilmiş. Ben, sahnede bir taraftan türkü söylenirken, bir taraftan da folklorumuza sadık kalınan koreografiler yapmak, yapılmamışı yapmak niyetindeyim.

Türkücüyüm diyorsunuz ama albümünüzde fantazi şarkılar da var. Böyle bir devirde, sadece türkü albümü yapmak çok mu cüretkar geldi size?

- Neşet Ertaş’ların, Mahsuni’lerin kıymetinin bilinmediği bir ülkede, akıntıya karşı kürek çekmeyi ben de isterim. Ama neticede bu şekilde, fantazi dinlemek isteyenler de türkü dinlemiş oluyorlar. Bunu daha geniş kitlelere ulaşmanın bir yolu olarak görüyorum.

Müzikalite olarak Neşet Ertaş’ı çapkınlıkta İbo’yu örnek alırım

Youtube ve internet sitenizdeki yorumlara bakarsak, epey kadın hayranınız var. Kadınlarla aranız nasıl? Kimi size "Kürşat Abi" diyor, kimi "Gamzelim" diye aşk serenatları saydırıyor, kimi de direkt evlenme teklif ediyor.

- Kadınları seviyorum. Müzikalite olarak her ne kadar Neşet Ertaş’ları, Mahsuni Şerif’leri örnek alıyorsak da, çapkınlık olarak İbrahim abilerimiz, Mahsun kardeşlerimiz var önümüzde. Şaka bir yana, yolda beni gören teyzeler "Seni kızıma alacağım" diyerek beni seviyorlar. Ailenizin türkücüsü olma yolundayım yani! Onlar beni çocukları yerine koyuyor ve bu da benim bu işe başlarkenki en büyük amaçlarımdan biriydi.


  Yorum Sayısı 3 / 5     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Sami Eymur 16/02/2008 - 23:58
Rana Hanım, demişsiniz ki "beğenerek dinlediğim,oturuşuyla,duruşuyla,kişiliğiyle örnek olunabilecek sanatçılarımızdan." Daha dün çıktı, ne zaman tanıdınız kişiliğini oturuşunu. Bir klipten bunların hepsi anlaşılıyomu yoksa akrabası felanmısınız? Yoksa bir ropörtaj bir klipten o dedikleriniz zor yani
Çok İyi %33 İyi %0 Normal %0 Kötü %0 Beğenmedim %66
rana uğur 16/02/2008 - 20:12
bu ropörtajı yaptığınız için ayrıca teşekkür ederim size Şermin Hanım.kürşat beğenerek dinlediğim,oturuşuyla,duruşuyla,kişiliğiyle örnek olunabilecek sanatçılarımızdan.başarılarının devamını diliyorum.ve Kürşatı çok sevdiğimi belirtmek istiyorum.sevgilerimle...rana.
Çok İyi %57 İyi %5 Normal %5 Kötü %0 Beğenmedim %31
irfan dizdar 16/02/2008 - 19:34
BUDA KIM YENI DUYDUM;TÜRKIYEDE YINE YAGMUR YAGDI GALIBA MANTAR GIBI SARKICI COGALIYOR:
Çok İyi %23 İyi %0 Normal %0 Kötü %0 Beğenmedim %76
Bu haberin diğer yorumcuları
Erdoğan Özgenç
ali candan
GÜNÜN EN AKTİF YORUMCULARI
HAFTANIN EN AKTİF YORUMCULARI
EN İYİ YORUMCULAR
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 5     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
 ADnet Reklamları Reklam vermek için tıklayınız    
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH