Gündem Haberleri

  Mağaraya girerim!

  Hürriyet Haber
  19.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fethullah Cemaati'nin Lideri Fethullah Gülen, ‘‘Konuşmalarımda irticayı destekleyen, cumhuriyete aykırı bir kelime bulsunlar, bir mağarada inzivaya çekilirim’’ diyerek meydan okudu. Türk Ocakları Kurultayı'na katılan Gülen, Milli Eğitim'in okullarını denetlediğini söyledi, ‘‘Subaylar derse giriyor. İrticai tek delil varsa dünyanın en şerefsiz insanıyım’’ diye konuştu.

  Desteklediği okullarda cumhuriyetin temel ilkelerine aykırı eğitim verildiği ve bunun askerleri rahatsız ettiği yolunda iddialar ortaya atılan Fethullah Gülen, ‘‘Konuşmalarımda irticayı destekleyen, cumhuriyete aykırı bir kelime bulsunlar, bir mağarada inzivaya çekilirim’’ diye meydan okudu. DSP Lideri Bülent Ecevit'e destek veren Fethullah Cemaati'nin Lideri Gülen, CHP içinde de herkesin kendilerine karşı olmadığını öne sürdü.

  Ankara'da Türk Ocakları Kurultayı'na katılan Gülen, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 30 yıldır camilerde vaaz verdiğini, millete yararlı olmak için çalıştığını belirten Gülen, şöyle dedi:

  ‘‘Benim laik düzen için tehlike olduğum iddiaları ortaya atılıyor. Ben haftanın 7 günü konuşma yapan, konferanslara katılan bir adamım. Bunların içinde irtica yanlısı veya cumhuriyetin temel ilkelerine aykırı bir tek cümlemi bulsunlar, bir mağarada inzivaya çekilirim.’’

  KELLEMİ VERİRİM

  Okulların kendisine mal edildiğini, ancak bunun yanlış olduğunu belirten Gülen, Milli Eğitim Bakanlığı'nca teftiş edildiklerini belirtti, ‘‘Bu teftişlerin birinde irticaya dair bir şey çıksın, mahkemeye verip kapatsınlar. Ben mahkumiyete razıyım. Kurbanlık gibi kellemi uzatmaya hazırım’’ diye konuştu. Gülen, bu okullara Genelkurmay'ın subaylarının ders vermeye geldiklerini anlattı, ‘‘Bundan 6 ay önce eski subayları değiştirdiler, yenileri gelmeye başladı. Onlar okulların her yerine girip çıkma hakkına sahipler. Her türlü araştırmayı yapabilirler. İrticai yönde bir tek delil varsa ben dünyanın en şerefsiz insanıyım’’ diye ekledi.

  BİR MANGA YETER

  Türkiye'de irtica tehlikesinin her zaman olduğunu, ancak bugün Türkiye'de varolan irticanın istikrara kavuşmuş, oturmuş, kökleşmiş cumhuriyeti bir kütük gibi sürükleyip götürecek güçte olmadığını belirten Gülen, ‘‘Bir manga askerle etkisiz hale getirilebilecek güçtedir’’ dedi..

  ‘‘MGK'nın bize yönelik tavrı konusunda bazı iddialar ortaya atıldı. Ama bir şey çıkmadı. İçeride görüşmüş olabilirler, ama neticede bildiride bir tek ifade yer almadı. Bir takım kişiler satır aralarında birşeyler arıyorlar’’ diyen Gülen, DSP Lideri Bülent Ecevit'i de savundu.

  ECEVİT İSTİKRARLI

  Ecevit'in, ‘dün ne söylediyse, bugün de onu savunarak istikrarlı davrandığını’ belirten Gülen, Ecevit'in bundan siyasi yarar sağlayacağını söylemenin ise ‘zulüm’ olduğunu kaydetti, şöyle dedi:

  ‘‘Kendisi Müslümanlığa karşı ciddi saygı taşıyor. Türk toplumunun değerlerine saygı gösteriyor. Toplum da bunu takdir edecektir. Farklı düşünenlerin çok olduğunu sanmıyorum’’ dedi.

  CHP KARŞI DEĞİL

  Gülen, CHP'de herkesin kendisine karşı olmadığını da belirterek, şunları söyledi:

  ‘‘CHP'nin içinde herkesin bize karşı olumsuz düşündüğünü sanmıyorum. CHP'de tanıdığım çok kimse hiç olumsuz düşünmüyor hakkımızda. Dün de (önceki gün) en zirvedekilerle görüştüm olumsuz değiller. Cumhuriyetin en önemli partisini kin ve nefretle dindarlığa karşı gibi göstermek yanlıştır.’’


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı