Gündem Haberleri

  Mağarada 150 yıllık bir hazine bulundu

  Hürriyet Haber
  21.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikalı arkeologlar California'nın Ölüm Vadisi'ndeki bir mağarada içinde altın ve gümüş sikke dolu 150 yıllık bir tahta sandık buldular.

  Tahta sandık, 1849 yılında altın akını sırasında Orta Batı'dan yola çıkan Kayıp Öncüler adlı grubun izlerinin peşine düşen arkeologlar tarafından ortaya çıkarıldı. Kasım ayında öncülerin izlediği güzergahı belirlemek için yola çıkan arkeolog Jerry Freeman, tesadüfen bir mağarada gizli hazineye rastladı. Hazine, Freeman ve aralarında kızının da bulunduğu dört diğer arkeolog tarafından geçen Aralık ayında gün ışığına çıkarıldı.

  Patikler ve mektup

  Kilitli sandıktan 5 ve 10 dolarlık altın ve gümüş sikkelerin yanı sıra bebek patikleri, fotoğraflar, meşin tabancalık, ahşap barutluk, incilerle süslü bir kilit, Çin işi kaselerle bir mektup çıktı. Ölüm Vadisi Ulusal Parkı'nda bulunan tahta sandık ve içindekilere 500 bin dolar değer biçildi. Arkeologlar hazineyi bir müzeye bağışlayacak.

  Kayıp öncüler

  Tarihçilere göre hazine Sierra Nevada eteklerindeki altın madenlerine ulaşmak üzere 1849 yılında yola çıkan Son Öncülere ait. Sandıkta bulunan ve grupla yola çıktığı bilinen William Robinson'a ait mektup da bu varsayımı doğruluyor. Robinson ile yolculukta 12 kişi öldü. 100 kişilik gruptan sağ kalanların bir kısmı ise Sierra Nevada yerine 500 km güneybatısındaki bugünkü Los Angeles bölgesine ulaştı.

  Sandığın değeri 165 milyar lira

  Arkeolog Jerry Freeman'in öncülük ettiği arama çalışmalarına kızı Holly de katıldı. 150 yıllık hazinede altın ve gümüş sikkelerle birlikte 1849 yılında altın bulmak için yola çıkan Amerikalılara ait silah, avcı bıçağı, barutluk, tabanca, tabanca kabzası, Çin porselenleri bulundu. 500 bin dolar (yaklaşık 165 milyar lira) değer biçilen tahta sandıkta ayrıca William Robinson imzalı bir mektup bulundu. ‘Sevgili Edwin’ diye başlayan mektubunda Robinson, ‘50’nin sonunda dönmezsem, bilki hiç dönemem' ifadesi yer alıyor. Robinson bu mektubu kaleme aldıktan 26 gün sonra 28 Ocak 1850'de yapılan partide içtiği soğuk su yüzünden hastalanıp öldü. Mektubunda yazdığı gibi 1850 yılının sonunu getiremedi. Yolculuğa çıktığı kente geri dönemediği gibi mektubu da Edwin'e ulaşmadı.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı