Gündem Haberleri

  Magandayı durdurun

  Hürriyet Haber
  01.09.2005 - 02:05 | Son Güncelleme:

  Havaya rastgele açılan ateşler sonucu çok sayıda vatandaşın yaşamını yitirmesi Başbakan Erdoğan’ı da harekete geçirdi. Erdoğan, bireysel silahlanmanın önüne geçilmesi için ilgili birimlere talimat verdi.

  SON günlerde artan ‘silahlı magandalık’ olaylarını ‘kaygı verici’ olarak değerlendiren Başbakan Tayyip Erdoğan, bireysel silahlanmanın önlenmesi için ilgili birimlere, ‘öncelikle durum tespiti ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi’ talimatı verdi.

  DURUM TESPİTİ

  Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki, dün yaptığı yazılı açıklamada Erdoğan’ın bireysel silahlanma konusunda, öncelikle durumun tespiti ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi için gerekli talimatı verdiğini duyurdu. Beki, Erdoğan’ın, ‘bireysel silahlanma ve sorumsuzluk örneklerinin ancak hukuki düzenlemeler ve asayiş önlemleri ile sosyo-kültürel ve eğitim düzeyi gibi çok yönlü bir yaklaşımla önlenebileceği inancında olduğunu’ bildirdi.

  KAYGI VERİCİ

  Beki
  açıklamasında, Erdoğan’ın, bireysel silahlanmanın ulaştığı boyutlar ve sorumsuzluk örneklerinin yol açtığı trajik sonuçları kaygı verici bulduğunu ifade etti.

  ÇOK YÖNLÜ ÖNLEM

  Başbakan’ın, özellikle son günlerde meydana gelen olayların çözümünün, ertelenemeyecek bir toplumsal meseleye dönüştüğünü üzüntüyle gördüğünü belirten Beki, şu bilgiyi verdi:

  ‘Buna karşılık kamuoyunda yükselen toplumsal duyarlılık ve sağduyuyu, bu sorunun aşılmasında önemli bir aşama olarak değerlendirmektedir. Başbakan, bireysel silahlanma ve sorumsuzluk örneklerinin ancak hukuki düzenlemeler ve asayiş önlemleri ile sosyo-kültürel ve eğitim düzeyi gibi çok yönlü bir yaklaşımla önlenebileceği inancındadır.

  TALİMAT VERİLDİ

  Sorunun tek bir boyuta indirgenemeyeceği gerçeğinden hareketle Başbakan, ilgili birimlere öncelikle durumun tespiti ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi için gerekli talimatları vermiştir. Bu çalışma olgunlaştığında kamuoyuyla paylaşılacaktır.


  ZİYARET MESAJI

  Erdoğan,
  bir karşılamada kulağının yanında atılan silahlardan dolayı kulağı işitme kaybına uğrayan AKP Ankara Milletvekili Faruk Koca’yı üç gün önce akşam hastanede ziyaret ederken de üzüntülerini dile getirmiş, ‘Bunun zaten kanunlarla yasaklandığını; ama uygulama üzerinde durulması gerektiğini’ söylemişti.

  Başka önlemler gerekli

  AKP Genel Başkan Yardımcısı Akif Gülle, eğlencenin ve kutlamanın, makul ve meşru yollardan yapılması gerektiğini, masum insanların canına kıymaya kadar varan davranışların hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini söyledi.

  Gülle, ‘Müessif olayların devam ediyor olması, başka tedbirleri de gerekli kılmaktadır’ dedi. Yaptığı yazılı açıklamada, bu tür davranışların, medeniyet ve ilerleme yolunda kuvvetli bir kararlılığı olan Türkiye’nin imajına da gölge düşürdüğünü vurgulayan Gülle, şunları kaydetti:

  ‘TBMM’de yapılan son yasal düzenlemelerle bu tür fiillerin cezalarının arttırılmış olması ve kamu görevlilerimizin gayretlerine rağmen müessif olayların devam ediyor olması, başka tedbirleri de gerekli kılmaktadır.’
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı