Ege Haberleri

  Maganda kurbanı Umut, meclise taşınıyor

  Taylan YILDIRIM / İZMİR (DHA)
  03.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Parkta oynadığı sırada kimliği belirsiz magandanın açtığı ateşle canından olan 6 yaşındaki Umut Ceylan'ın ailesini CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, ziyaret etti.

  İzmir’in Karabağlar ilçesinde, parkta kaydırakta oynadığı sırada kimliği belirsiz magandanın açtığı ateşle canından olan 6 yaşındaki Umut Ceylan'ın ailesini CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, ziyaret etti. Baba Ufuk Ceylan'ın, bireysel silahlanmanın önüne geçmek sıraladığı önerilerin bulunduğu mektubu alan Gürsel Tekin, başka çocukların hayatını kaybetmemesi için meclise yeni düzenleme teklifi götüreceklerini söyledi.
  Bozyaka semtinde geçen pazartesi saat 22.30 sıralarında 5713 Sokakta meydana gelen olayda, gündüz kaydını Hüseyin Akdak İlköğretim Okulu'na yaptıran 6 yaşındaki Umut Ceylan, akşam da annesi ve ablasıyla oynamak için General Asım Gündüz Parkı'na gitti. Parkta kaydırakta oynadığı sırada Umut, kimliği belirsiz magandanın açtığı ateş sonrasında sırtına isabet eden kurşunla yaralandı. Yaralı halde, “Yanıyor, acıyor” diye feryat ederek annesi Gülhan Ceylan'ın yanına giden talihsiz Umut, kaldırıldığı İzmir Eğitim Hastanesi'nde de hayatını kaybetti.

  TEKİN ZİYARET ETTİ
  Olayın ardından anne Gülhan Ceylan ve baba Ufuk Ceylan'ın magandanın bulunmasına yönelik çağrıları sonrasında küçük Umut, bireysel silahsızlanmanın simgelerinden oldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de, acılı ailenin evini ziyaret etti. Hem kendisinin hem de devletin koruyamadığı, tek suçu parkta oynamak olan Umut, için konuştuğunu söyleyen baba Ufuk Ceylan, “Ben, sizlerden meclise sunmanız için şu isteklerde bulunmak istiyorum. Ruhsatsız silah bulundurma ve taşımanın cezai sınırı yükseltilmeli, hapis cezası para cezasına çevrilmeyecek şekilde ilgili kanun yeniden düzenlenmeli. Tüm silahların çekirdek ve mermi kovanlarından balistik örnekler alınmalı, bunlar dijital ortama kaydedilmelidir. Temiz bir toplum için ruhsatlı silah dahi olsa alkollü iken taşıyan kolluk kuvvetleri de dahil ruhsatlarının iptal edileceğine dair hükümler getirilmeli. Bir eğlence, düğün ya da kalabalıkta havaya ateş ederek bir kimsenin ölümüne neden olan kimse, taksir göz önünde bulundurularak 6 aya kadar, olası kast göz önündü bulundurularak da 20 yıla kadar hapisle yargılanabiliyor. Bu tür olaylar, olası kast olarak değerlendirilip öyle yargılanma yapılmalıdır. Bu isteklerim yapılması durumunda magandayla mücadelede etkili olunabilir. Bizler ailece, bunun yerine getirilmesini bekliyoruz” dedi.

  Maganda kurbanı Umut, meclise taşınıyor
   
  UMUT VESİLE OLACAKTIR
  Kendisinin de 16 yıldır silah taşıma ruhsatı bulunduğunu ancak bir kez bile tabancayı beline takmadığını söyleyen Gürsel Tekin ise minik Umut'un, silahsızlanma için vesile olacağına inandığını söyledi. Baba Ufuk Ceylan'ın önerilerinin yazılı bulunduğu mektubu alan Tekin, “Arkadaşlarımızın zaten bir çalışması vardı. Ailenin bu önerilerinden de yararlanarak çalışmayı tamamlayıp önümüzdeki günlerde meclise getireceğiz. Başka umutların hayatını kaybetmesini istemiyoruz” dedi.

  UMUT İÇİN FUARA AFİŞ ASILDI
  Bu arada Umut'un ailesinin isteği üzerine harekete geçen bireysel silahlanma karşıtı olan Umut Vakfı ‘da, üzerinde “Umutlar Sönmesin” yazılı afişler hazırladı. Bu afişler, Büyükşehir Belediyesi'nin girişimiyle, kapılarını 81. kez açan İzmir Fuarı'nda 26 Ağustos ve Cumhuriyet kapılarına asıldı.
   
  POLİSİN ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR
  Umut Ceylan'ın maganda kurbanı olmasının ardından katili bulmak için İzmir polisinin sürdürdüğü çalışmaların da devam ettiği bildirildi. Ekiplerin olay yerinden itibaren oluşturdukları alan araştırmasına devam ettikleri öğrenildi. Adres adres dolaşarak olay günü tabanca sesi duyup duymadıkları ve kullanan kişiyi görüp görmedikleri soruldu. Polis yetkilileri ayrıca, olayla ilgili vatandaşların duyarlı davranarak ihbarda bulunmalarını beklediklerini de dile getirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı