Dünya Haberleri

  Mafya usulü mesaj mı

  Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON
  16.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Teksas’ta bıldırcın avına çıkıp yakın arkadaşını vuran ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin, bu silahlı eylemiyle ‘mafya usulü’ bir mesaj verdiği ileri sürüldü. Komplo teorisyenlerine göre, Cheney, Ajangate skandalı çerçevesinde suçlanan tek kişi olan danışmanı Lewis Libby’ye (solda) ‘ağzına sıkı tut’ mesajı vermek için arkadaşını vurmuş olabilir.

  ABD Başkanı Dick Cheney’nin haftasonu çıktığı bıldırcın avında 78 yaşındaki arkadaşı Harry Whittington’u vurması şovmenlerden sonra siyasi yorumculara da malzeme kaynağı oldu. Kimi Beyaz Saray’ı olayı örtbas etmeye çalışmakla suçlarken, kimi ise konuyla ilgili komplo teorileri geliştirmeye başladı.

  Yorumcu Barry Saunders, ‘Eğer, Cheney’nin arkadaşını kaza eseri vurduğunu düşünüyorsanız, ‘The Godfather’ (Baba) filmlerini görmemişsiniz demektir’ dedi. Saunders, Cheney’nin, yasak olduğu halde bir CIA ajanının adının sızdırılmasıyla patlak veren ‘Ajangate’ sakandalı çerçevesinde resmen suçlanan Özel Kalem Müdürü Lewis Libby’ye ‘mafya türü’ bir mesaj yolladığını savundu.

  Saunders, Baba filmine gönderme yaparak, ‘Nasıl, yelek içindeki balık, Luca Brasi’nin balıklarla uyuduğu anlamına /images/100/0x0/55ea74b0f018fbb8f8811c96geliyorsa, Whittington’un yüzünde patlayan çifte de, Libby’ye ağzını sıkı tutması mesajıdır’ dedi. Skandalın ‘kilit adamı’ Lewis Libby, ‘amirlerimden talimat aldım’ demişti. Barry Saunders, Condoleezza Rice’ın istediğini yapmayan ülkelere, ‘Cheney’yi üzerinize salarız’ mesajı verildiğini de kaydetti.

  AVA ÇIKMA TENİS OYNA

  Hayvan haklarını savunan kuruluş PETA da, Cheney’ye ‘bıldırcın ve ördek öldürme, tenis oyna’ tavsiyesinde bulundu.

  PETA Başkanı Ingrid Newkirk, Dick Cheney’ye yolladığı alaycı mektubunda, ‘Başınızdan geçen trajik olayın, boş zamanlarınızı nasıl değerlendireceğiniz konusunda sizi yeniden düşünmeye ikna ettiğini umarım’ dedi.

  Newkirk, Cheney’ye, silahlarını bir köşeye koyarak tenis raketini eline almasını tavsiye etti ve ‘Tenis oynadığınız arkadaşlarınız için riskleri de minimal olur. Bir bilek incinir ya da burkulur, ama kalp için de iyidir’ dedi.

  PETA Başkanı Ingrid Newkirk, av sırasında yaşanan ölüm ve kazalar nedeniyle ‘zevk için öldürme’ kampanyasına son vermeyi bile düşündüklerini söyledi ve kendini savunamayan güzel kuşları avlamaya gidenlerin sayısının giderek azaldığını hatırlattı.

  Cheney: Evet, tetiği ben çektim

  ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney tarafından av sırasında yanlışlıkla vurulan Harry Whittington (78) vücudundaki saçmalardan birinin yürümesi üzerine kalp krizi geçirirken, olayın bir numaralı ismi, eleştiriler sonrası sessizliğini bozarak dün kameralar karşısına geçti.

  Fox Televizyonu’na konuşan Cheney, tüm sorumluluğu üstlenerek, ‘Başkasını suçlayamayız. Evet, hiç şüphesiz, tetiği çeken adam bendim’ dedi. Banttan yayınlanan röportajda Cheney, kazada Whittington’ın herhangi bir kusuru olmadığını vurguladı. Olayın 18 saat boyunca saklanması konusundaysa ‘Bunun doğru karar olduğunu düşündüm, hala da öyle düşünüyorum’ şeklinde konuşan Cheney, kazayı şöyle anlattı:

  ‘Harry’nin yere düşüşü, bir daha asla aklımdan çıkmayacak bir andı. Ateş ettim ve yere yığıldı. Yanına koştum. Kan içinde, sırt üstü yatıyordu. ‘Harry, orada olduğunu bilmiyordum’ dedim, cevap vermedi. Bu hayatımın en kötü günlerinden biriydi.’

  ABD’de önce esprilerle karşılanan kaza giderek sarpa sararken, Beyaz Saray da basını olaydan geç haberdar etmekle suçlanıyor. Beyaz Saray Sözcüsü Scott McClellan, önceki gün olduğu gibi bugün de konuyu espriyle geçiştirirken, Whittington’ın kalp krizi geçirdiğine yapılan açıklama ortamı ciddileştirdi. Whittington’un ölmesi halinde, Dick Cheney’nin resmen suçlanabileceği ve bir soruşturma açılabileceği ifade edildi. Hem muhalifi Demokratlar, hem de yandaşı Cumhuriyetçiler tarafından eleştirilen Cheney, ihmal ve dikkatsizlik ile suçlanabilir.

  Balık avı daha zararsız

  Zaman zaman balık avına da çıkan Cheney’nin, arkadaşlarına zarar verme ihtimali daha düşük olduğu için bundan böyle sadece balık avlaması tavsiye ediliyor.

  Kazanın ardından vücuduna saplanan 5 mm çapındaki 6 ile 200 arasındaki saçmadan biri iç organlara ilerleyince hafif bir kalp krizi geçiren Whittington’ın şu anda ‘son derece iyi’ durumda olduğu, yine de önlem olarak bir süre daha yoğun bakımda tutulacağı belirtildi. Ancak ritm bozukluğunun yol açabileceği pıhtıların beyne gitmesi halinde felç riski de bulunuyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı