Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mafya dilekçesinde o var

  Nurettin KURT
  26 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 26 Şubat 2006 - 02:25

  AKP Milletvekili Mahmut Uğur Çetin’in yeğeni Niğde’nin Bor ilçesinde polis dövüp, esrar içti. Çetin, olayı kapatmayan Bor Emniyet Müdürü’ne, "yarın eşyalarını topla" dedi ve merkeze aldırdı.

  "KÜRE OPERASYONU" ile yakalanan çetenin kilit isimlerinden Yaşar Kaplan’a Niğde’den silah alımı ve Meclis’e giriş kartı çıkartılmasında aracılık eden AKP Niğde Milletvekili Mahmut Uğur Çetin’i hemşehrilerinin askerlere şikayet ettiği ortaya çıktı.

  Bir grup vatandaşın, 01.01.2006 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı’ndan TBMM Başkanlığı’na kadar birçok kuruma ulaştırdığı dilekçede inanılmaz iddialar yer alıyor. Dilekçede, Çetin’in yeğeninin Niğde’nin Bor İlçesi’nde bir grup adamıyla birlikte terör estirdiği, açıkta esrar içip polis memurlarına meydan dayağı attığı, AKP’li milletvekilinin de olayı kapatmak için devreye girip emniyet müdürü ve bir polis memurunu merkeze çektirdiği ileri sürülüyor. İşte dilekçede yer alan iddialar:

  POLİSE DAYAK

  20 Kasım 2005 günü Niğde’nin Bor İlçesinde devletin 9 polis memuruna şehir eşkıyalarınca meydan dayağı atılmıştır. Olayda yer alan saldırganlardan biri Niğde milletvekili Mahmut Uğur Çetin’in öz yeğeni Bilgehan Börekçi’dir. Olay ancak jandarmanın müdahalesiyle kontrol altına alınmıştır. Olayda şu an tutuklu olan sanıklar Bilgehan Börekçi, Faruk Ürün, Emirhan Ürünveren ve Tamer Abaklı olup bölgenin bu belalıları; "Şehrin göbeğinde ana yolları kesip trafiği durduran, ’Biz bu şehrin Allah’ıyız, biz adamı yeriz’ naraları atarak tabancalarını çekip gelişigüzel ateşleyerek şehri Teksas’a çeviren, satırlarla insanlara saldıran, araçları parçalayan, yol kesip, haraç toplayıp gasplarda bulunan" bölgenin esrar satıcısı kişilerdir.

  ESRAR VE HARAÇ

  Olay günü de lokantada esrarlarını sarıp içtikten sonra hesap ödeme yerine haraç istemişler, istediklerini alamayınca etrafı kırıp dökmeye başlamışlardır. Gelen polislere direnen bu kişiler, gelen 11 polisten 9’unu darp ederek hırpalamışlardır. Polisler, sanıklarla baş edememiş, jandarma yardımı istemişlerdir. Jandarma yardımıyla zaptedilen sanıklar, götürüldükleri karakolu da kırıp dökmüşlerdir.

  SAVCIYA: SÜRDÜRÜRÜZ

  Savcılığa çıkarılan sanıklar, Savcı Ercan Helvacı’yı da "Sen kimsin yahu, sen kendini ne sanıyorsun? Bizim arkamızda devlet var. Seni buradan attırırız, senin tayinini çıkarırız" naralarıyla tehdit etmişlerdir. Mahkemeye sevkedilen sanıklar tutuklanıp cezaevine atılmıştır.

  MÜDÜR MERKEZDE

  Olay üzerine İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Uçaroğlu’nu arayan milletvekili Mahmut Uğur Çetin, "Olayı kapatın" talimatı vermiş, Uçaroğlu, "Olay savcılıkta, yapılacak bir şey yok" deyince de "Yarın eşyalarını topla" demiştir. Bir hafta sonra Niğde Valisi Gündüz Beder, Uçaroğlu’nu ve Börekçi’ye telsizle vurduğu iddia edilen polis memuru Ali Çözeli’yi merkeze çekmiştir.

  Çok ağır suçlamalar

  AKP’li Çetin hakkında dilekçede yer alan diğer iddialar şöyle:

  Niğde’nin mafyasıyla sıkı dostluk ve ortak iş yapmak.

  Batman’da kaçak akaryakıt işi.

  Kendisinin AKP içine soktuğu İsmail Yöntemli ile sözde güvenlik okulu kurmak. Bu okulda mafya tetikçisi yetiştirmek

  TBMM’den güvenlik ihalesi almak.

  O günkü Hürriyet’i toplatmış

  Mahmut Uğur Çetin’in, Yaşar Kaplan’a silah alımında yardımcı olduğu haberinin yer aldığı 23 Şubat Perşembe günkü Hürriyet Gazetesi’ni seçim bölgesi olan Niğde’de tüm gazeteleri satın alarak toplattığı, o nedenle birçok Niğdelinin haberi okuyamadığı da öğrenildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı