Ege Haberleri

EGE

  Madrid’de ’oley’ sesleri

  Cesur SERT / MADRİD
  23.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme: 22.10.2008 - 22:59

  İzmir Devlet Senfoni Orkestrası dokuz konserlik İspanya turnesine Madrid’de başladı. 2 bin müziksever, Carmen’i seslendiren 80 kişilik koroyu uzun süre ayakta alkışladı.

  İZDSO, Almanya, İtalya, Belçika, Kore, Japonya, Malezya turnelerinin ardından dokuz günde dokuz konser vermek için gittiği İspanya’da müzikseverleri kendine hayran bıraktı. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Türkiye ile İspanya’nın diplomatik ilişkilerinin 225. yılı nedeniyle çıktığı 9 konserlik İspanya turnesine Madrid’deki muhteşem konserle başladı. Orkestra klasik eserlerin yanısıra çağdaş Türk bestecilere de yerverdi. Şef Betin Güneş’in yönettiği orsektra İspanyollara bir de sürpriz yaparak Carmen’i seslendirdi, salondan "Oley" sesleri yükseldi. İspanyollar İZDSO sanatçılarını uzun süre alkışladı.

  20 ülke büyükelçisi izledi

  İZDSO’nun bu turneyi İspanya Kültür Bakanlığı ve Türkiye’nin İspanya Büyükelçiliği ile birlikte gerçekleştirdiğini belirten İZDSO Müdürü Kenan Gökkaya, "Madrid’in yanı sıra Tarragona, Alcoy, Vigo, Aviles, Lugo, Avila ve Burgos’ta konserler vereceğiz. Madrid Büyükelçiliğimiz turnenin organizasyonunu yürütüyor ve ilk konserimizi 20 ülkenin büyükelçisi izledi" dedi ve şunları söyledi: "Şef Betin Güneş, solist, keman sanatçısı Anna Sophie Dauenhauer ve yaklaşık 80 kişilik orkestramızla uluslararası kantarda çok önemli dokuz kentte, dokuz konserle müzik dinleyicisinin karşısında büyük bir sınav veriyoruz."

  Koroda 45 kadın sanatçı bulunuyor

  İZDSO Müdürü Kenan Gökkaya, "Orkestramızda 45 kadın sanatçının bulunması İspanyollara inanılmaz geldi. Kendi gözleriyle çağdaş Türk kadınını görme olanağı buldular. 2010’da AB’nin dönem başkanlığı İspanya’nın alacak olması amacıyla bu turnenin anlamının çok önemli olduğuna inanıyorum. AB üyesi ülkelerinde çok iyi salon, çok iyi seyirciler, çok iyi orkestralar var. Bu beğeniye ulaşacağımıza inanıyorum. İspanya’da konser veren orkestralar oldu ama Milli Oditoryum Salonu’nda konser veren ilk Türk senfoni orkestrasıyız" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı