"Onur Baştürk" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Onur Baştürk" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Onur Baştürk

Madonna’nın mesaj kaygılı ‘Secret’ı

Konserlerinde yaptığı “Bir şeyleri değiştirebiliriz” içerikli konuşmalarına, turnelere özel kotarılmış sistem aktörlerini eleştiren videolarına eyvallah...

Madonna’nın mesaj kaygılı ‘Secret’ıVermek istediği mesajı kısa sürede ve etkili bir şekilde iletiyor, başarılı da oluyordu Madonna.
Ama bu son proje, yani ilk gösterimini şehir meydanlarında filan yaptığı Secret, ı-ıh.
Bir kere çok uzun, 17 dakika.
Bu devirde bu denli uzun bir şey yapıyorsan aynı görüntülerin versiyonlarını döndürme lüksün pek yok.
Madonna olsan bile.
Çünkü izleyicinin dikkati dağılır, sıkılır.
Üzerinde durduğun mesele ne kadar mühim olursa olsun.
Bu haliyle Secret, estetik yanı daha çok düşünülmüş, 10’uncu dakikadan sonra sıkıcı olan, bitmeyen bir nasihat/söylev/koca bir kara delik...
Oysa Madonna gerçekten devrim yapmak istiyorsa stüdyoda, şık ortamlarda yaratılmış bir zulüm dünyası yerine gerçek dünyaya inmeliydi.
O zaman daha çok dikkat çekerdi vermek istediği mesaja.
Tıpkı Lady Diana’nın 1997’te yaptığı Angola gezisinde mayınlı bölgede tek başına yürüyüp tüm dünya medyasının dikkatini mayına basıp
ölen/sakat kalan çocuklara
çekmesi gibi...

Madonna’nın mesaj kaygılı ‘Secret’ı


Haftanın en seksi hamilesi

Ömer Tuğrul İnançer’in hamilelere ilişkin TRT’de yaptığı konuşma hâlâ kulaklarımızda çın çın bir muhazafakar uğultu iken Duman’ın Açıkhava’daki konserinde çekilmiş şu kare “Vay be!” dedirten türdendi. Çünkü:
Fotoğrafı çekilen kişi, yani Duman’ın bas gitaristi Ari Barokas’ın eşi Asu Emre, hamile karnını tamamen açıkta bırakan mini bir büstiyer giymiş.
Ve aynı anda hem seksi hem de öyle doğal ki bu haliyle...
Haftanın en cesur kadını ve hamilesi diye altyazı döşensem yeridir.
Hele İnançer gibi düşünmeyen bazı kadınların bile hamile karnını gösteren kadınlara karşı kıl olma potansiyelini göz önünde bulundurursak, hayli cesur...

Şehir Atlası

FRANKIE... Hafta içi Ankaralı iki arkadaşımla uğradım. “Ankaralı” diye özellikle belirtiyorum, çünkü sahnede Özdemir Erdoğan vardı. Arkadaşlarım Erdoğan’ı görünce bir hayli çekinip tırstılar!
Meğer fi tarihinde Ankara’da bir mekanda çıkarmış Özdemir Erdoğan ve seyircisini sıklıkla azarlarmış. Ankaralı arkadaşlarıma maziden böyle bir fobi kalmış.
Bu fobiyi aşmaları için birkaç kadeh içirmem yetti neyse ki...
Unutmadan, 6 Ekim’de Seyyal Taner var, kaçmaz!

FİLMEKİMİ... Yüklü programdan benim seçtiğim filmler şunlar oldu: Son Durak (Sundance ve Cannes ödüllerinden dolayı), Döşeğimde Ölürken (James Franco hem yönetip hem de karakterlerden birini canlandırdığı için), Sadece Aşıklar Hayatta Kalır (Jim Jarmusch ve Tilda Swinton faktörlerinden dolayı), 3X3D (Peter Greenaway’in de aralarında bulunduğu üç farklı filmi barındırdığı için).

GQ’NUN KADERİ... Nispetiye üzerindeki GQ Bar şaşaalı bir giriş yapmıştı geçen kış. Ama kısa sürede duvara tosladı.
Bu toslamada en büyük etken, Hülya Avşar’ın kızı Zehra’nın arkadaşıyla yaptığı kavga elbet.
Artistik GQ Bar bir anda ergenlerin aşk kavgalarına meze olmuş, gözden düşmüştü.
Şimdi bu sezon için yeniden atağa geçiyormuş GQ Bar.
Bar ağırlıklı eğlenceden vazgeçip yemeğe daha çok ağırlık vereceklermiş.
Şahane bir hata bence. Çünkü yemekleri zaten çok özel değildi GQ’nun. Neyse, bekleyelim görelim...

X