Gündem Haberleri

  Madonna’dan Pussy Riot’a destek

  Hürriyet Planet
  07.08.2012 - 11:10 | Son Güncelleme:

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i protesto etmek için Kilise basan ve bu yüzden aylardır gözaltında tutulan punkçı kadınlara Madonna'dan destek geldi.

  Rusya’da 4 Mart başkanlık seçimlerinin hemen öncesinde Moskova’da kilise basan ve “Meryem Ana bizi Putin’den kurtar” diyerek protesto eylemi gerçekleştiren üç üyeli kadın punk müzik grubunun tutuklanması üzerine, dünyaca ünlü pop şarkıcısı Madonna’dan tepki geldi.

  ABD'li şarkıcı Rusya’ya, beş ayı aşkın süredir gözaltında olan genç müzisyenlerin bir an önce serbest bırakması yönünde çağrı yaptı.

  Reuters'a açıklamada bulunan Madonna, "Sansüre karşıyım, tüm müzik kariyerim boyunca ifade özgürlüğünü savundum. Açıkçası onların (Pussy Riot) başına gelen şey adil değil" dedi.

  Sanatın siyasi olması gerektiğini savunan ünlü şarkıcı, Pussy Riot için, "Umarım hapis yatmak zorunda kalmazlar. Bu bir trajedi olur" diye konuştu.

  ÜÇ YIL HAPİS CEZASI İSTENDİ

  Bir protesto gösterisinde dinsel nefreti kışkırtmak suçlamasıyla yargılanan Rus kadın müzik grubu için savcılık üç yıl hapis cezası talebinde bulundu.

  Pussy Riot, katedralde söylediği şarkıda bir Hıristiyan duasını komedi şeklinde ele alarak Meryem Ana'dan Rusya'yı Putin'den kurtarmasını istemişti.

  Maria Alyokhina, Nadezhda Tolokonnikova ve Yekaterina Samutsevich isimli genç müzisyenler, 21 Şubat'ta Moskova'da bir katedrale girerek, bir Hıristiyan duasını "punk duası" diye adlandırarak, komedi şeklinde seslendirmişlerdi.

  Geçen hafta davaları görülmeye başlanan Pussy Riot üyeleri, kilise baskınından dolayı hiçbir pişmanlık duymadıklarını dile getirmiş, “Yaptığımız eylemden dolayı sadece inançlı Rusya halkından özür diliyoruz. Özrümüz kesinlikle Rusya Ortodoks Kilisesi hiyerarşisinde görev yapan din adamlarını kapsamıyor" açıklamasında bulunmuştu.

  Moskova’da konser verecek ve kendi fitness kulübünün bir şubesini açacak olan Madonna’nın bu çıkışının nasıl bir sonuç getireceği merak ediliyor.

  Benzer 'hoşgörü' çağrıları, daha önce Sting ve Red Hot Chili Peppers tarafından da yapılmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı