"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Madencilik yok ediliyor

MADEN Mühendisleri arasında işsizlik ve meslek dışı işlerde çalışma oranı Odamız kayıtlarına göre % 39. Ülkeyi yönetenler ise bu sorunu çözmeye çalışmak yerine tamamen farklı konularla kamuoyunu oyalayarak konuyu gözardı ediyorlar.

Tüm bu olumsuz gelişmelere karşın yeni maden mühendisliği bölümleri açılıyor. Bugün ikinci öğretimle birlikte 25 Maden Mühendisliği bölümü her yıl 1200 civarında mezun veriyor. Mezun olan meslektaşlarımızın iş bulma olanakları her geçen gün azalıyor. Bu kadar fazla maden mühendisinin bulunması işverenlerin iştahını kabartıyor, meslektaşlarımız çok düşük ücretlerle, iş güvencesinden yoksun olarak çalıştırılacak işgücü ordusu olarak görülmektedir.
Kamu yatırımlarının iyice azalması sonucu kamu kurumlarına maden mühendisi istihdamı her alım döneminde bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda oluyor.
Maden Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği değişikliği çalışmaları sırasında meslektaşlarımızın hak ve menfaatlerinin korunması için; ‘her maden işletmesinde ve vardiyada maden mühendisi çalıştırılması’ zorunluluğu Odamızın talebi olarak yasaya konulmuştur. Teknik nezaretçinin ücretini işvereninden almaması, bunun yerine oluşturulacak bir fondan alması talebimiz kabul görmemiştir.
Hükümet yetkililerinin ‘her üniversite mezununa iş bulmak zorunda değiliz’ gibi açıklamalar yapmaları yerine, genç meslektaşlarımıza iş alanları açma konusunda görevlerini yerine getirmelerini talep ediyoruz.
TMMOB Maden Mühendisleri Odası

Islıklı protesto yapacak değiliz


KENTİ Çankaya’ya bağlayan en önemli arter Hoşdere’nin tek alternatifi, Portakal Çiçeği sokağı; aslında caddesi... Ana otobüs ve dolmuş güzergahları, durak ve AVM’leriyle şehrin nefes alacak ender vadilerinden birine kondurulan 30, 35 katlı yapılaşmalarıyla... Portakal Çiçeği’nde yaklaşık üç aydır devrilen elektrik direği kaldırımda boylu boyunca hala yatmakta. Ayakta ise her beş dakikada bir, on dakika sönüp insana kasvet ve yorgunluk vermekten başka hiç birşeyi aydınlatmayan yorgun benzi sararmış elektrik direkleri... Güzel kentimin iyimser, hoşgörülü, saygılı ve dünyanın e n sabırlı insanları bu ışıklarla bile mutlu ve inançlı yaşarken, Portakal Çiçeği sokağındaki lambalar nedensiz bir aya yakın geceleri tamamen söndürülmekte. Koca cadde, zifiri karanlıkta bırakılmaktadır...
İnsanlar gece buradan geçerken, durakta inip evlerine dönerken kapkaranlıkta yürümek zorunda kalmışlardır. Hal böyle olunca, bu güzide sokak ne yazık hızla arabaların içinde karanlığı mekan edinenlerin buluşma yeri haline dönüşmektedir. Çağdaş kentin çağdaş insanları gibi, Elektrik İdaresinden, Büyükşehir Belediyesine yapılan başvurulara açıklama yok!
Anlaşılan onarım ve bakım da yok. Doğal olarak size umut bağlamaktan başka çaremiz de yok. Islık çalıp protesto edecek halimiz hiç yok.
Erdinç BELGİN

Burası çöplük mü


ANKARA’nın göbeğinde yeni bir çöplük mü oluşuyor? Eskişehir yolu, Varan Turizm’in arkasında bulunan boş araziye dökülen çöplerden Yenimahalle ve Büyükşehir Belediye zabıtaların haberi var mı? Yoksa görmemezlikten mi geliniyor?
Sibel NAZLIOĞLU

Biliyor musunuz


ÇEK mağdurlarının bugün 10.00’da Sıhhıye Abdi İpekçi Parkı’nda toplanacaklarını...
X