AYDIN HABERLERİ

Madencilik Sektöründe Sanayi-üniversite İşbirliği Meyvelerini Verecek

IHA
28.09.2015 - 09:33Son Güncelleme :

MADENCİLİK SEKTÖRÜNDE ÜNİVERSİTELERLE İŞ BİRLİĞİ YAPILACAK

IHA

Madencilik sektöründe üniversite-sanayi işbirliği yüksek katma değerli teknolojik ürün üretiminin kapılarını aralayacak.
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Ege Maden İhracatçıları Birliği işbirliğinde İzmir Çeşme Ilıca Otel’de 15-18 Eylül 2015 tarihleri arasında düzenlenen Gözenekli ve Toz Malzemeler Sempozyumu 2015 (PPM 2015) üniversite ve madencilik sanayini bir araya getirdi.
Sempozyumun amacının inşaat, ses ve ısı yalıtımı, kaplama, seramik, dolum, paketleme, depolama, arıtma, metalurji, tekstil, ilaç, hijyen, savunma, havacılık ve diğer uygulamalarda yaygın olarak kullanılan gözenekli ve toz malzemelerin karakterizasyonu, manipülasyonu, üretimi ve kullanımının temel yönleri üzerinde akademi ve sanayi arasında bilimsel ve teknolojik tartışmalara ve fikir alışverişine uygun bir ortam sağlamak olduğunu kaydeden Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Telek, 50 ülkeden 700’den fazla uzmanın bir araya geldiği etkinliğin Türk madencilik sektörünün ufkunu açacağını söyledi.
İYTE Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Polat’ın Organizasyon Komitesi Başkanlığı’nı yaptığı PPM 2015 Sempozyumu’nun Türk madencilik sektörü açısından dünyadaki yeni teknolojileri görmek, mikron düzeyde malzemeleri imal etmek, mikron altı nano teknolojileri öğrenmek ve takip etmek açısından son derece faydalı olduğuna işaret eden Telek, “Türk madenlerinin yüksek katma değerli ürünler üretebilmesi için bu toplantılar büyük fırsatlar sunuluyor. Dünya genelinde bu sektörde en başarılı isimler deneyimlerini paylaşıyor. EMİB olarak katma değerli ürün üretimi temasına büyük önem veriyoruz. 2015 sonrasında dünya madencilik tamamen mikron ve nano teknolojiye yoğunlaşacak. Bu teknolojileri yakaladığımızda hem ürünler çok değerlenecek hem de ihracatımız kat kat artacak. 2023 yılı için ortaya koyduğumuz 8 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmamız kolaylaşacak” şeklinde konuştu.
Yüksek katma değerli ürün üretimi için çalıştay düzenlenecek.
Üniversite-sanayi işbirliğine büyük önem verdiklerini ifade eden EMİB Başkanı Ahmet Telek, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ile işbirliğinde 2016 yılında Stratejik Madenlerimizin Katma Değeri Yüksek Ürünlere Dönüştürülmesi ana teması kapsamında ulusal ve uluslararası camiada uzman kişilerin davet edileceği bir çalıştay düzenlenmesi konusunda fikir birliğine vardıklarını belirtti.
PPM Sempozyumlarının 2 yılda bir düzenlendiğini hatırlatan Telek, 2017 yılında gerçekleştirilecek olan PPM 2017 Sempozyumunun daha geniş katılımlı sektör paydaşları Etibank, MTA, MİGEM, Bor Enstitüsü, Enerji Bakanlığı’nı dahil ederek İYTE ile birlikte gerçekleştirme konusunda hazırlıklara başladıklarını da sözlerine ekledi.
2013 yılında Çeşme Sheraton otelinde gerçekleştirilen Gözenekli ve Toz Malzemeler Sempozyumu, PPM 2013’ten aldıkları cesaretle PPM 2015’i düzenlediklerini belirten İYTE Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Polat, PPM 2015 ve sonrasında düzenlenecek Çalıştay ve PPM 2017 toplantılarının Stratejik Madenlerimizin Katma Değeri Yüksek Ürünlere Dönüştürülmesi yolculuğuna büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Madencilik Sektöründe Sanayi-üniversite İşbirliği Meyvelerini Verecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Eylül 2015 tarihinde saat 09 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Madencilik Sektöründe Sanayi-üniversite İşbirliği Meyvelerini Verecek haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

21 Nisan 2018, Cumartesi
 • İmsak
  04:51
 • Guneş
  06:19
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  16:56
 • Akşam
  19:56
 • Yatsı
  21:18
Sayfa Başı