Ege Haberleri

EGE

  Madencilik Bakanlığı için kulis

  İZMİR (DHA)
  12.09.2015 - 14:53 | Son Güncelleme: 12.09.2015 - 14:53

  Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Ege Bölgesi Sanayi Odası Maden ve Taş Ocakçılığı Sanayi Meslek Komitesi Başkanı Hakan Ürün ile Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Özdemir'den oluşan heyet; Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun'u Ankara'da ziyaret etti.

  Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Madencilik Bakanlığı'nın kurulması konusunda Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Alaboyun'un olumlu acıklamalarını ilgiyle okuduklarını söyledi. Kaya, "Sayın Bakanımız da Madencilik Bakanlığı önerisinin Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından da olumlu karşılandığını ve konunun 15 Eylül'de gerçekleştirilecek Bakanlar Kurulu toplantısının gündeminde yer alacağını belirterek heyecanımızı bir kat daha arttırmıştır. Sektörümüzün kendine has sorunlarının çözümü ve ülke kalkınmasına verdiğimiz katkının arttırılması için, yıllardır içimizde kalan bu ukdenin bu kez nihayete ereceğini düşünüyoruz" dedi.

  Alaboyun'un madencilik sektöründe iş sağlığı ve güvenliğini öne çıkaran yaklaşımına da değinen Başkan Kaya, "Sayın Bakanımız sektörün tüm kanuni düzenlemelerinin yeraltı ve yerüstü maden işletmeciliği için ayrı ayrı tanzim edilmesi gerektiğini, özellikle kömür madenciliğinin diğer madencilik faaliyetlerinden farklı olduğu göz önünde bulundurularak; devletin de kömür işçisinin de işverenin de haklarını ve yükümlülüklerini ayrıntılı tarif eden bir yasanın olması gerektiği düşüncesinde. Bizler de aynı görüşteyiz ve Sayın Bakanımızın bu konudaki de

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı