Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Madenciler ve panele katılanlar birbirine girdi

  Bahri KARATAŞ- Tahsin TUNA/DİKİLİ (İzmir), (DHA)
  19 Ağustos 2006 - 17:06Son Güncelleme : 19 Ağustos 2006 - 18:42

  İzmir'in Dikili ilçesinde yapılan Dikili Barış, Demokrasi ve Emek Şenlikleri kapsamındaki ‘Siyanür- Altın Çevre Paneli’ öncesinde Bergama’daki altın madenini işleten Koza şirketinin çalışanlarıyla, katılanlar arasında kavga çıktı.

  Panelin yapılacağı Gonca Ezgi İskele Cafe'ye kalın sopalara iliştirilmiş Türk bayrakları, madeni destekleyen pankartlarla gelen yaklaşık 100 maden çalışanı ve yakınları, burada kendilerine tepki gösteren vatandaşlarla tartıştı. Yaşanan tartışma bir anda kavgaya dönüştü, olaylarda SHP'li Belediye Başkanı Osman Özgüven'in kardeşi Sedat Özgüven ile madencilerden yaralananlar oldu. Takviye gelen ekipler olayları güçlükle bastırırken, maden çalışanı 15 kişi ifadelerine başvurulmak üzere Dikili Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

  Dikili Barış, Demokrasi ve Emek Şenlikleri etkinliklerinden birisi olan ve bugün saat 11.00'de gerçekleştirilecek ‘Siyanür-Altın-Çevre Paneli’ öncesinde Bergama’daki altın madenini işleten Koza şirketinin çalışanları ile paneli izlemeye gelenler arasında gerginlik yaşandı. Panel öncesi Belediye’yi ve panele katılacak konuşmacıları arayarak, panelin altın madeni aleyhinde olduğunu, kendilerinin çağrılmadığını ileri sürüp, protesto edeceklerini açıklayan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesi yönetim kurulu üyeleri ile yaklaşık 100 madenci ve yakını, panelin yapılacağı Gonca Ezgi İskele Cafe'ye geldi. Yaklaşık 100 kişi kapasiteli kafeye kalın sopalara iliştirilmiş, altın madeni çıkarılmasını destekler içerikli pankartlarla ve Türk bayraklarıyla girmek isteyen maden çalışanları ile dinleyici olarak katılanlar arasında tartışma çıktı.

  Madenin Halkla İlişkiler Müdürü Hayri Öğüt ve ilçeye birlikte geldiği maden çalışanları ile panele dinleyici olarak katılan Dikililer ve belediye görevlileri arasında çıkan tartışma kısa sürede sopa, şişe ve sandalyelerin kullanıldığı kavgaya dönüştü. Yaklaşık yarım saat devam eden tartışma ve kavga sırasında her iki taraftan yaralanalar oldu. Olaylar sırasında Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven de maden çalışanları tarafından tartaklandı. Başkan Özgüven'in kardeşi Sedat Özgüven ise başına aldığı sopa darbesi ile yaralandı. Olayların yaşandığı yere 20-30 metre uzaklıktaki İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün kavgaya geç müdalale ettiği iddia edildi.

  Maden çalışanları, olay yerine gelen polis ve belediye görevlileri tarafından kafeden uzaklaştırıldı. Madenin Halkla İlişkiler Müdürü Hayri Öğüt ve madende güvenlik görevlisi olarak çalışan takım elbiseli korumalar ile maden işçilerinden oluşan 15 kişi ifadelerine başvurulmak üzere İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

  Panel öncesi maden yetkililerinin panelle ilgili tehditkar açıklamalarda bulunduğunu, panelistleri bile arayarak bu tehditlerini onlara da aktardıklarını ileri süren konuşmacılardan Ege Çevre Platformu (EGEÇEP) Dönem Sözcüsü Avukat Arif Ali Cangı, “Burada çok açık bir güvenlik boşluğu olduğu görüldü. Dikili Emniyeti daha önce uyarılmasına rağmen hiçbir önlem almamış” dedi. Yaşananların, yargı kararlarına uyulmamasının bir sonucu olduğunu öne süren Cangı, “Yargı kararlarına uymazsanız şiddet kendine yol bulur, diye defalarca açıklamalarda bulunduk. Yargı kararları belli bir düzeni ve kuralları koyar çünkü. Onlara uyulmaması bu düzenin altını boşaltır ki, boşluk başka şekilde doldurulur. Biz yargı kararlarına uyulmamasının çok tehlikeli birşey olacağını, şiddeti doğurabileceğini İzmir Valisi’ne de çeşitli kereler aktardık. Bugün burada yaşadıklarımız bunun kanıtıdır” diye konuştu.

  Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven olaylarla ilgili olarak “Kurtlar Vadisi Dikili’ye indi. Bunlar kravatlı eşkiyalar. Bunları telefonla panele çağırdık, aktarmak istediklerinizi gelin aktarın dedik. Ama kendileri panel izlemeye değil olay çıkarmaya geldiler. Amaçları festivali kötülemek. Biz buna izin vermedik, onların istediğini yapmadık” diyerek tepki gösterdi.

  Olayların ardından maden görevlileri ile Maden-İş üyeleri Dikili Kaymakamı Şefik Aydın’la olaylarla ilgili görüştü. Maden-İş Ege Bölgesi Şubesi tarafından önceki gün basına gönderilen açıklamada panelde gerçeklerle bağdaşmayan iddialar ileri sürüleceği belirtilerek, bunun protesto edileceği duyurulmuştu.

  Ege Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Ali Osman Karababa, Dokuz Eylül üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi Dr. Enver Küçükgül, EGEÇEP Dönem Sözcüsü Arif Ali Cangı ve Kimya Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ertuğrul Barka’nın konuşmacı olarak katıldıkları panel, yaşanan olaylara rağmen yapıldı. Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, olay çıkartan kişilerden şikayetçi olduklarını söyledi.

  İKİNCİ KEZ OLAY ÇIKTI

  Panel devam ederken ikinci kez gelen altın madeni çalışanları içeri girmek istedi. Paneli izleyenler bu girişim üzerine dışarı çıkarak tepki gösterdi. Taraflar birbirlerine masa, sandalye, şişe atarken, polis olayları yatıştırmak için havaya ateş açtı. Çıkan arbedede aralarında polislerin de bulunduğu çok sayıda kişi hafif şekilde yaralandı. Yaklaşık 15 dakika süren kavga güçlükle önlendi. Dikili'ye çevre ilçelerden takviye ekipler gelirken, İzmir'den de çevik kuvvet timi gönderildi. Maden işçileri takviye kuvvetlerin gelmesinin ardından polis nezaretinde ilçeden çıkarıldı. Panel saat 14.00 sıralarında sona erdi.

  Dikili İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen işçiler arasında bulunan ve asıl kendilerinin saldırıya uğradığını öne sürerek şikayetçi olacaklarını belirten Hayri Öğüt, “Biz maden çalışanları olarak paneli izlemek istedik. Eşlerimiz ve çocuklarımızı da götürdük. Elimizdeki Türk Bayraklarıyla içeri giremeyeceğimiz söylendi. Bu sırada alkollü oldukları anlaşılan bir grup üzerimize saldırdı. Ne olduğunu anlayamadık. Ben elimden, şoför arkadaşımız bacağından bıçakla yaralandı. Şikayetçi olacağız” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı