Madenciler fazla çalışıp 2 gün güneşi görecekler

Hürriyet Haber
22 Ocak 2015 - 13:26Son Güncelleme : 22 Ocak 2015 - 14:18

Türk-İş Başkanı apar topar TBMM Sağlık Komisyonu'na geldi, "Yer altı maden işçileri fazla çalışsın ama 2 gün güneşi görsünler" dedi. Başkanın talebi, iktidar ve muhalefetin mutabakatıyla kabul edildi.

Soma kazasının ardından dönemin Başbakanı Erdoğan'ın isteğiyle yeraltı maden işçilerinin günlük çalışma süresi 6 saat ile sınırlandırıldı. Ancak bu sınırlama, hem maden sahiplerinin hem de sendikaların itirazlarına neden oldu. İşteMadenciler fazla çalışıp 2 gün güneşi görecekler yeni torba yasa tasarısına eklenmek üzere Ak Parti'nin günlük çalışma süresini 7 saate çıkarmak için önerge vereceğini öğrenen Türk-İş Başkanı Ergun Atalay, apar topar Meclise geldi.

Dün Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in de yer aldığı alt komisyona gelen Atalay, Hürriyet'e "Sayın Cumhurbaşkanı o zaman yer altı maden işçisinin çalışma süresini 6 saate indirdi ama biz şimdi günde 1.5 saat fazla çalışalım 2 gün izin yapalım, diyoruz. Bu işçiler 2 gün güneşi görsünler, yüzleri kanlansın, kemikleri güçlensin, istiyoruz" dedi. Tasarının 30.maddesine ilişkin görüşmeler bugüne kalırken, Ergun Atalay hem iktidar hem de muhalefet partilerini ikna etti ve mutabakatla yer altı maden işçilerinin günde 7.5 saat çalışarak haftada 2 gün izin yapmalarını kabul ettirdi.

ayalp@hurriyet.com.tr

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı