Maden suyu ihracatı arttı

AA
18 Ağustos 2012 - 12:23Son Güncelleme : 18 Ağustos 2012 - 12:23

Maden Suyu Üreticileri Derneği (MASUDER) Genel Sekreteri Levent Sungur, “Maden suyu ihracat her yıl ortalama yüzde 2 artıyordu. Son iki yılda artış oranı yüzde 4'e çıktı” dedi.

Sungur, yaptığı açıklamada, Türkiye'de başta Karadeniz, Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde olmak üzere çok sayıda maden suyu kaynağı ve kaynak grubu bulunduğunu belirtti.

Bu kaynakların, gerekli analiz çalışmaları yapılmadığı ve sektöre yeni yatırımcı girmediği için çok azının değerlendirilebildiğini ifade eden Sungur, şöyle konuştu:
“Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) verilerine göre Türkiye'de tespit edilmiş yaklaşık 225 maden suyu kaynağı ve kaynak grubu var.

Bu kaynaklardan, günlük 63 milyon litre maden suyunun yüzde 98'i derelere akıyor. Bu kaynakların, önce işletmeye müsait olup olmadığının analiz edilmesi gerekiyor. Sektöre son yıllarda yeni yatırımcı gelmedi. Bu durum, yatırım maliyetlerinin çok yüksek olmasından kaynaklanıyor. Maden suyu kaynakları daha çok yerleşim yerlerinden uzak bölgelerde olduğu için yüksek maliyetli alt yapı hizmetleri gerektiriyor. Çoğu zaman yol, elektrik gibi maliyetlerde yatırımcılar tarafından karşılanıyor.”

Üretim ve tüketim artıyor

Sungur, sektörde halen 32 firmanın faaliyet gösterdiğini, bunlardan 13'nün ulusal boyutta, diğerlerinin ise yerel düzeyde kaldığını, firmaların, 2010 yılında yaklaşık 475 milyon litre olan üretim miktarının, 2011 yılında 515 milyon litreye çıktığını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Derneğimizin kurulduğu 1999 yılında kişi başına 1,5-2 litre olan tüketim, 2011 yılında 8 litreye ulaştı. Tüketimin 2012'de 10 litreyi bulması bekleniyor. Daha çok erkeklerin tercih ettiği maden suyunu, son yıllarda kadınlar da tüketmeye başladı. Kadın tüketicilerin artmasında meyve aromalı madensularının etkisi bulunuyor. Maden suyu pazarının yüzde 23'nü meyve aromalı türler oluşturuyor.”

Sungur, iç pazardaki buyumenin yanı sıra ihracatta da artış yaşandığını, maden suyu sektörünün geçen yıl 32 milyon dolarlık ihracat yaptığını bildirdi.
Levent Sungur, “Maden suyu ihracat her yıl ortalama yüzde 2 artıyordu. Son iki yılda artış oranı yüzde 4'e çıktı. İhracat Almanya, Hollanda başta olmak üzere Türk nüfusunun fazla olduğu Avrupa ülkeleri ile Ortadoğu'ya yapılıyor. Ortadoğu'daki son karışıklık ihracatı olumsuz etkiledi” dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı