Maden ocağı krizi büyüyor

DHA
20.01.2015 - 10:13 | Son Güncelleme:

Avrupa’nın en büyük kurşun ve çinko maden ocaklarından olan Trepçe maden işletmesi Kosova ve Sırbistan arasında krize neden oldu.

Kosova hükümeti, Kosova’nın kuzeyindeki Trepçe maden işletmesini kontrol altına almak için Kamu Kurumları Yasası’nda değişiklik yapma kararı aldı. Bakanlar Kurulu, ocağın büyük bölümünün bulunduğu Kosova’da ocağın ve belli işletmelerin yeniden düzenlenmesine ilişkin yasa tasarısında değişiklik yapılmasına ilişkin önergeyi kabul etti.

Tasarının kabul ile ocağın işletmesinin Kosova’ya geçmesi ve ocağın kamu şirketine dönüştürülmesi öngörülüyor. Ocağın kendilerine ait olduğunu ileri süren Belgrad, Priştine’nin vazgeçmemesi halinde Brüksel’de yürütülen normalleşme müzakerelerini askıya alabileceğini açıkladı. Kosovalı Sırplar, hükümetin kararından dolayı Priştine yönetimi ile işbirliğini durdurabileceklerini ifade ediyor.

İSYAN PROTESTOLARI BAŞLADI
Kosova’daki Sırplar karara isyan ederek protestolara başladı. Rudare köyünde toplanan 500 kişi Leposaviç-Mitrovica yolunu trafiğe kapattı. Leposaviç’teki Trepçe binası önünde yaklaşık 300 kişi hükümeti protesto etti.

HÜKÜMETTEN ÇEKİLEBİLİRLER
Kosova Hükümetindeki Sırp bakanların hükümetten çekilme kararı alabileceği iddia ediliyor. Sırp bakanlardan Lubomir Mariç, Sırpların yoğun olarak yaşadığı Kosova’nın kuzeyindeki 4 Sırp belediyesi başkanlarının, Trepçe nedeniyle Priştine ile tüm ilişkilerini askıya alabileceklerini belirtti.

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç protestolara ve Kosova Hükümetindeki Sırp Bakanlara destek verdi.

*Temsili fotoğraf.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı