ANKARA HABERLERİ

Maden makinalarında dışa bağımlılık sona erdirilmeli

Hürriyet Haber
09.05.2011 - 00:00Son Güncelleme :

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, maden makinaları üretiminin teşvik edilerek dışa bağımlılığın ortadan kaldırılması gerektiğini bildirdi.

Hürriyet Haber

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, 3. Maden Makinaları Sempozyumu’nun, 5-6 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildiği belirtildi.

Sempozyumda; çeşitli sektörlerde kullanılan maden makinalarının tanıtılması, bu alandaki teknik ve bilimsel gelişmelerin ilgili çevrelere aktarılması, araştırmacı, işletmeci, imalatçı, firma temsilcisi ve yöneticilerin aynı platformda buluşturularak etkin bir iletişimin sağlanmasının amaçlandığı ifade edilen açıklamada, 250 delegenin katıldığı sempozyumda toplam 28 adet bildiri sunulduğu kaydedildi.

Sonuç bildirgesine göre, Türkiye sahip olduğu doğal kaynakları açısından önemi bir potansiyele sahip. Bu kaynaklar verimli bir şekilde değerlendirildiğinde Türkiye, gelişmiş ülkeler arasında yer alabilir.

İş güvenliği mühendisi

SONUÇ bildirgesinde yer alan görüşlerin bazıları şöyle:
- Ulusal bilim ve teknoloji politikaları oluşturulmalı, madencilik sektörü bu politikalar içerisinde yerini almalı.
- Sanayi içinde katma değeri yüksek, rekabet yeteneği olan bir makina imalat sektörü pek çok sektöre ‘girdi’ olan ürünleri verdiğinden ve geniş bir yan sanayi ile çalıştığından dışa bağımlılığı da azaltmaktadır. Ülkemiz için bu konu özellikle önemlidir. Gelişmiş bir makina imalat sanayi, daha az dışa bağımlılık, daha az döviz harcanması ve daha az açık veren bir dış ticaret dengesi demektir.
- İş yerlerinde İş Güvenliği Mühendisi bulundurulması için gerekli yasal düzenlemeler ülke koşulları gözönüne alınarak yapılmalı ve denetlenmelidir.
- Ülkemizde özellikle yer altı madenciliğinde teknoloji kullanımı istenilen düzeyin çok altındadır. Madencilik potansiyeli ve ekonomik göstergeleri bizden çok daha geride olan ülkeler bile gerek yer altı gerekse yer üstünde kullandıkları makinaların büyük bölümünü kendileri üretirken, ülkemizde bu alanlarda kullanılan makinaların büyük çoğunluğunun hala ithal ediliyor olması düşündürücüdür. Bu amaçlar doğrultusunda üretim yapacak yerli üreticiler teşvik edilmelidir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Maden makinalarında dışa bağımlılık sona erdirilmeli haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:47
  • Guneş
   07:31
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:38
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı