Gündem Haberleri

  Maden işçisi olmak için geceden sıraya girdiler

  Durmuş SEVİNDİK- Seçkin KIRARSLAN/ ZONGULDAK, (DHA)
  06.10.2008 - 11:19 | Son Güncelleme:

  Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) alınacak 3 bin maden işçisi için kayıtlar başladı. Zonguldak'ta sabaha karşı saat 04.00'ten itibaren müessese müdürlükleri önünde toplanmaya başlayan işçi adayları, maden direği taşıyıp, kazma, kürek ve baltayı nasıl kullandıkları uygulamalı olarak test edilerek işe alınacak. Başvuru sayısının 45 bini geçmesi bekleniyor.

  TTK'ya yeraltında çalışmak üzere alınacak 3 bin üretim işçisi için başvurular bugün başladı. 17 Ekim'de sona erecek kayıtların ilk gününde il merkezinden işçi adaylarının başvuruları alındı. İşçi adayları, kuruma bağlı Armutçuk, Kozlu, Üzülmez, Amasra ve Karadon Müessese Müdürlükleri önünde saat 04.00'ten itibaren toplanmaya başladı. İş için başvuranlar mahalle mahalle ayrılan bölümlerde kayıtlarını yaptırabilmek için kuyruğa girdi. Bazı adaylar, özel sektörde çalıştıklarını belirtirken görüntülenmek istemedi.

  MÜHENDİS DE BAŞVURDU

  Kayıt yaptırmak için saat 04.00'te kuruma bağlı Üzülmez Müessese Müdürlüğü'ne gelen 23 yaşındaki Ümit Saraçlıoğlu, TTK'ya 3 bin işçi alınacağını belirterek, “Kalabalık olur düşüncesiyle sabahın erken saatinde sıraya girdim. Pek ümidim yok ama şansımızı deneyeceğiz” dedi. 2006'da kuruma alınan 1120 işçi için girdiği mülakatı kazanamadığını anlatan 29 yaşındaki Ercan Kayık ise, “Bu sefer de şansımı deneyeceğim” diye konuştu. Özel bir denizcilik şirketine ait gemide mühendis olarak çalıştığını belirten 24 yaşındaki Taha Aksoy ise, “Benim mesleğim var, denizciyim. Ama daha güvenli, garantili iş olsun diye başvuru yapıyorum. Maden ocağına girebilirsem iyi olur, giremezsem de üzülmem. Çünkü mesleğime devam ederim” dedi.


  MADEN DİREĞİ TAŞIYACAKLAR

  TTK Üzülmez Müessese Müdürü Recep Danacıoğlu, başvuracak adayların 30 yaşından büyük olmaması, en az ilkokul mezunu olmaları, askerliğini yapma koşullarını aradıklarını söyledi. İlk gün il merkezinden kayıtların alındığını, bundan sonra da karışıklık ve izdiham olmaması için her gün bir ilçe ve beldenin kayıtlarının alınacağını söyleyen Danacıoğlu şöyle konuştu:
  “Kuruma 3 bin işçi alınacağı için yoğunluk yaşanacağını düşündük. Bunun için her türlü tedbirlerimizi aldık. 2006’da yapılan işçi alımlarında olduğu gibi kayıt yaptıran adaylar, kurumun daha sonra belirleyeceği tarihlerde madenlere yatkınlıkları konusunda sınava tabi tutulacak. Mülakatla maden direği taşıtacağımız adayların kazma, kürek ve baltayı nasıl kullandıkları uygulamalı test edilecek, avuç içlerinden işe yatkınlıkları da belirlenecek. Boy ve kilo dengesi göz önünde bulundurularak tercihler yapılacak. Başvuranlar madencilik bilgileri konusunda ön elemeden geçirilmelerinin ardından noter huzurunda çekilecek kurayla iş başı yaptırılacaklar. 2006’daki işçi alımlarında 40 bin kişi başvurmuştu. Bu seferki işçi alımı 3 bin olunca bu rakam 45 binin üzerine çıkar diye düşünüyoruz.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı