Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Maden faciasına Yatağan’dan tepki

  Cavit YILDIRIM/YATAĞAN (Muğla), (DHA)
  20.05.2010 - 17:28 | Son Güncelleme: 20.05.2010 - 17:28

  TÜRKİYE Maden- İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin, Zonguldak’ta göçük altında kalarak yaşamlarını yitiren madenciler konusunda işletmecileri suçladı.

  Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Süleyman Girgin, “Zonguldak’ta yer altında madenci kardeşlerimizi maalesef kaybettik. Son zamanlarda maden ocaklarında meydana gelen toplu iş cinayetlerinde özellikle iki durum göze çarpıyor. Birincisi rödovans ve taşeronlaştırma uygulamaları, ikincisi sendikal örgütsüzlük” dedi. Girgin, devletin, elindeki sahalara gerek taşeron ve hizmet alımı yöntemiyle gerekse rödovans yöntemiyle özel firmalar sokarak toplu iş cinayetlerine adeta davetiye çıkardığını iddia etti.

  Açıklamasında, sektörde sendikalaşma olmadığı için de büyük sıkıntı yaşandığını belirten Süleyma Girgin, şunları söyledi:
  “Sendika, yer altı kömür ocaklarında ve bu ocakları üretime hazırlama sürecinde iş sağlığı ve güvenliği açısından yerinde ve sürekli denetim demektir. Sendikal örgütlülüğü olmadığı ve 25 yıldan beri dünyada ve ülkemizde yaygın hale gelen ve adına küreselleşme politikaları denen taşeronlaşma ve benzeri yöntemler insana ve emeğe değer vermeyen yöntemlerdir. Bundan dolayı asıl suçlu taşeronlaştırma ve sendikal örgütlülüğün önündeki yasal engellerdir.”
  Girgin, ölen madencilere rahmet, ailelerine de başsağlığı diledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı