Gündem Haberleri

    Madem ki ben merak ettim...

    Hürriyet Haber
    04.08.2006 - 18:46 | Son Güncelleme:

    Hürriyet

    Merak bu ya, elime kalem kağıt aldım, ‘Bakalım kimmiş önceki 24 Genelkurmay Başkanı’ diye hafızamı zorladım.

    İtiraf ediyorum ki, ilk üçünü bildim, 11’inciden itibaren de, ya isimleri çıkardım ama sırasını tutturamadım, ya da ‘Yahu yüzü gözümün önünde, adı dilimin ucunda...’ diye kıvranıp durdum.

    Dedim ya, ben merak ettiğime göre, siz de etmişsinizdir. Bunca yıldır yazdıklarımı okuduğunuza göre, benim gibi ‘lüzumsuz bilgileri’ sevdiğinizi farz ediyorum.

    Buyrun size TC’nin 25 Genelkurmay Başkanı. Bakın, eminim, hepsinin adını en azından hatırlayacaksınız.

    GENELKURMAY BAŞKANLARI

    GÖREV TARİHLERİ

     1- Orgeneral İsmet İNÖNÜ

    3 Mayıs 1920 - 10 Kasım 1921

     2- Orgeneral Fevzi ÇAKMAK

    12 Temmuz 1922 - 3 Mart 1924  

         Mareşal Fevzi ÇAKMAK

    3 Mart 1924 - 12 Ocak 1944

     3- Orgeneral Kazım ORBAY

    12 Ocak 1944 - 30 Temmuz 1946

     4- Orgeneral Salih OMURTAK

    1 Ağustos 1946 - 8 Haziran 1949

     5- Orgeneral Nafiz GÜRMAN

    10 Haziran 1949 - 6 Haziran 1950

     6- Orgeneral Nuri YAMUT

    5 Haziran 1950 - 10 Nisan 1954

     7- Orgeneral Nurettin BARANSEL

    28 Mayıs 1954 - 25 Ağustos 1955

     8- Orgeneral Hakkı TUNABOYLU

    25 Ağustos 1955 - 10 Ekim 1957

     9- Orgeneral Feyzi MENGÜÇ

    11 Ekim 1957 - 22 Ağustos 1958

     10- Orgeneral Rüştü ERDELHUN

    23 Ağustos 1958 - 27 Mayıs 1960

     11- Orgeneral Ragıp GÜMÜŞPALA

    3 Haziran 1960 - 4 Ağustos 1960

     12- Orgeneral Cevdet SUNAY

    4 Ağustos 1960 - 16 Mart 1966

     13- Orgeneral Cemal TURAL

    16 Mart 1966 - 16 Mart 1969

     14- Orgeneral Memduh TAĞMAÇ

    16 Mart 1969 - 29 Ağustos 1972

     15- Orgeneral Faruk GÜRLER

    29 Ağustos 1972 - 6 Mart 1973

     16- Orgeneral Semih SANCAR

    6 Mart 1973 - 7 Mart 1978

     17- Orgeneral Kenan EVREN

    7 Mart 1978 - 1 Temmuz 1983

     18- Orgeneral Nurettin ERSİN

    1 Temmuz 1983 - 6 Aralık 1983

     19- Orgeneral M.Necdet ÜRUĞ

    6 Aralık 1983 - 2 Temmuz 1987

     20- Orgeneral Necip TORUMTAY

    24 Temmuz 1987 - 3 Aralık 1990

     21- Orgeneral Doğan GÜREŞ

    6 Aralık 1990 - 30 Ağustos 1994

     22- Orgeneral İ.Hakkı KARADAYI

    Etiketler:
    

    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı