İZMİR HABERLERİ

"Madde Bağımlılığı ile Mücadele Kampanyası"

AA / Mustafa Yıldırım
26 Ocak 2015 - 15:29Son Güncelleme : 26 Ocak 2015 - 15:30

- İzmir Valisi Toprak: "Uyuşturucu ile mücadele için güvenlik birimlerimizin de ötesinde tüm kurum ve kuruluşların, meslek örgütlerinin katkısı gerekiyor"

YEREL HABERLER İZMİR

AA / Mustafa Yıldırım

İZMİR (AA) - İzmir Valisi Mustafa Toprak, uyuşturucu ile mücadele için güvenlik birimlerinin yanı sıra tüm kurum ve kuruluşlar ile meslek örgütlerinin de katkısı gerektiğini belirtti.

İzmir Ticaret Borsası’nın 2015 yılı Sosyal Sorumluluk Projesi olarak belirlenen, "Madde Bağımlılığı ile Mücadele Kampanyası" kapsamında Yaşar Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzalandı.

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Meclis Salonu'nda düzenlenen imza töreninde konuşan İzmir Valisi Mustafa Toprak, uyuşturucu kullanımının toplumun geleceğini yok eden, ileriye gitmesini engelleyen önemli bir sorun olduğunu vurguladı. Bu sorunla mücadele etmek için teşhisi koyduktan sonra tedavi yöntemlerinin de iyi belirlenmesi gerektiğini ifade eden Toprak, mücadelenin hiç kimseyi ötekileştirmeden bilimsel yapılması gerektiğini kaydetti.

- "Mücadeleye herkes destek vermeli"

Bir insanın yetişmesinin kolay olmadığına dikkati çeken Toprak, şöyle konuştu:

"Uyuşturucuyla mücadele metodunu iyi belirlememiz gerekiyor. Dolayısıyla İzmir Ticaret Borsası ve Yaşar Üniversitesi'nin ortaya koyduğu işbirliği örnek alınması gereken bir çalışmadır. Bu sorunla sadece güvenlik güçlerimizle mücadele etmenin yeterli olmadığı biliniyor. Sivil toplum kuruluşları meslek örgütleri ve aileler bu mücadelede ortak hareket etmesi gerekiyor. Bu insani bir görevi bir ülkenin geleceği olan gençler için ortaya koymalıyız. İl Uyuşturucuyla Mücadele Koordinasyon Kurulu'na bu insani ve vicdani sorumluluğu taşıyan herkesi projelerde yer almak üzere bekliyoruz.

İzmir Emniyet Müdürlüğümüze ve güvenlik güçlerine bu güne kadar verdikleri mücadeleleri nedeniyle teşekkür ediyorum. Ancak güvenlik güçleriyle bu meselenin altından çıkmamızın zor olduğunu açıkça ortaya koyuyoruz. Bu gün protokolünü imzaladığımız projede olduğu gibi yapılan çalışmaların bilimsel olması gerekiyor. Her türlü uyuşturucunun ülkemize gelişini engellemek güvenlik güçlerinin işidir. Bu uyuşturucuya talebin azaltılması noktasında güvenlik birimlerimizin de ötesinde tüm kurum ve kuruluşların, meslek örgütlerinin katkısı gerekiyor."

İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli de yaptığı konuşmada, toplumun huzurunu ve refahını tehdit eden herşeyin karşısında durduklarını dile getirdi. Bunun için uyuşturucuyla mücadeleye de katkı sağlamak istediklerini ifade eden Kestelli, uyuşturucu kullanımı nedeniyle 21 yaşında hayatını kaybeden bir gencin annesine yazdığı bir şiiri okuyarak, "Gençleri ve ebeveynleri bilgilendirmek için Yaşar Üniversitesi ile işbirliği içinde bir iletişim kampanyasına imza atacağız. Bizim işimiz ürün yetiştirmek, yeşertmek. Eğer bir araziye bakmazsanız orayı ot kaplar. Onun için gençleri, pişmanlığın fayda vermeyeceği son aşamaya ulaşmadan bilgilendirmeliyiz" diye konuştu.

- Mücadele için "algı mühendisliği"

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan da, projenin başarıya ulaşması için bilimsel katkı vereceklerini, üniversite olarak tecrübelerine güvendiklerini ifade etti.

Uyuşturucu ticaretinin ve kullanımının günümüzde ülkeler arasında "stratejik bir silah" olarak kullanıldığını söyleyen Barkan, uyuşturucunun bazı ülkelerin içine bilinçli olarak sokularak, atom bombasından daha büyük tahribatlar elde edildiğini belirtti. Bunun uluslararası güç dengesinin uyuşturucuyla mücadelede görülmesi gereken büyük fotoğraf olduğuna işaret eden Barkan, içeride ise kuşaklar arası ilişkiyi zedeleyen, hırpalayan ve koparan bir zararlı alışkanlık olduğunu ifade etti.

Barkan, uyuşturucunun nereden ve nasıl hayatımıza geldiğini tespit etmenin zor olduğunu, bu nedenle bu meseleyle bilimsel temeller ışığında algıları yöneterek mücadele etmek gerektiğini söyledi.

Yaşar Üniversitesinin yapmış olduğu "algı mühendisliği" denilebilecek başarılı çalışmalarının bulunduğunu kaydeden Barkan, ürettikleri bilimsel değerleri temel alarak İzmir Ticaret Borsası ile işbirliğinde yürütecekleri bu projenin de başarıyla sonuçlanacağından endişesinin olmadığını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından İzmir Valisi Toprak, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Barkan ve İzmir Ticaret Borsası Başlanı Kestelli, işbirliği protokolünü imzaladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden "Madde Bağımlılığı ile Mücadele Kampanyası" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Ocak 2015 tarihinde saat 15 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Madde Bağımlılığı ile Mücadele Kampanyası" haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:35
  • Guneş
   06:22
  • Öğle
   13:26
  • İkindi
   17:11
  • Akşam
   20:09
  • Yatsı
   21:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı