Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Madam’ın oğlu rüsvetci cıktı

  Hürriyet Haber
  22.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransa eski cumhurbaşkanı François Mitterrand'ın oğlu Jean Christophe Mitterrand, rüşvet karşılığı kara para aklamaktan gözaltına alındı.

  PKK'ya arka çıkmasıyla tanınan ve her fırsatta Türkiye'ye saldıran ‘Madam Danielle’nin oğlu Jean Christophe Mitterrand, silah ve askeri malzeme satan Brenco International adlı şirketin bu ay başında tutuklanan Başkanı Pierre Falcone'den yüzbinlerce frank rüşvet alarak bu paraları Afrika'da aklamakla suçlanıyor.

  Önce tanıktı ama

  1 Aralık günü evinde arama yapılan ve tanık olarak bilgisine başvurulan oğul Mitterrand ve ünlü yazar Paul-Loup Sulitzer dün sabah Paris adliyesinde sorguya çekildikten sonra gözaltına alındılar. Aynı dava nedeniyle İçişleri Bakanlığı'na bağlı SOFREMI adlı şirketin o zamanki Genel Müdürü Bernard Poussier de bir hafta önce tutuklanmıştı.

  Angola'ya silah satışı

  Brenco İnternational'ın, François Mitterrand (1986-1992) döneminde oğul Mitterrand'ın Elysee Sarayı'ndaki etkisinden yararlanarak Angola'ya izinsiz silah sattığı ortaya çıkmıştı. Soruşturma kapsamında tutuklanan ve gözaltına alınan çok sayıda kişinin isimleri, Brenco’nun bir disketinden çıktı.

  Annesi Madam Danielle Mitterrand'la babasının cenazesinde görüntülenen Jean-Christophe Mitterrand, François Mitterrand'ın başkanlığı dönemine rastlayan 1986-1992 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee'de Afrika dairesi başkanı olarak görev yapmıştı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı