« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Madalyasız dönmeyeceğimize inanıyorum"

Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, yarın kadınlar 1500 metre finalinde mücadele edecek Aslı Çakır Alptekin ve Gamze Bulut'tan madalya beklediğini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Mehmet Terzi yaptığı açıklamada, Aslı ile Gamze'nin hem antrenmanlarını, hem de mücadelelerini birlikte yaptıklarını belirterek, “Bu ekibimiz çok iyi çalışıyor. Bunu profesyonel çalışmanın getirdiği başarı olarak görüyorum. İkisinin de madalya şansı var. Aslı'nın bu sene dünyadaki derecesi ikinci sıradaydı. İlk sıradaki Faslı rakibi dopingli çıktı. Madalya beklentimiz yüksek. Zaten seçmeler ve yarı finaldeki performansları bizi madalya için umutlandırıyor” dedi.

Londra'ya 33 sporcuyla geldiklerini hatırlatan terzi, “Rekor sayıda sporcuyla geldik. Önemli olan yarı final ve final koşan sporcuların sayısını artırmaktır. 10 final, 6 yarı final koşuldu. Pekin'de 7 final, 1 yarı final olmuştu. Daha önümüzde 4-5 yarış var” diye konuştu.

“Atletizme dünya yıldızlarını sunuyoruz” diyen Terzi, sözlerine şöyle devam etti: “Nevin Yanıt, Aslı Çakır Alptekin ve Gamze Bulut, olimpiyatlarda yıldızlaşan sporcularımızdır. 2000 yılında Süreyya Ayhan'ın yarı final koşması sevinçle karşılanmıştı. Şimdi 10 final yapıyoruz. İlk 9'da 4 sporcumuz var. Kendi çocuklarımız artık final koşmaya başladı. Tabanı ne kadar genişletirsek, ne kadar çok sporcuyla katılırsak madalya da olacaktır. Pekin'de Elvan ile 2 madalya almıştık. Sakatlığı olmasa buradaki madalyaları da garantiydi.”

“Madalyasız dönmeyeceğimize inanıyorum”

Mehmet Terzi, madalya konusunda “Sıfır da olabilir, 4 de” dediğini anımsatarak, “Madalya da alacağız. Madalyasız dönmeyeceğimize inanıyorum. Türk atletizmindeki ilerleme devam edecek” dedi.
Londra'da daha fazla final yapabileceklerini belirterek, “Bir çok sporcumuz kendi derecelerini yapabilse finale kalacaktı. Pınar Saka çok az bir farkla yarı finali kaçırdı. Merve sakatlandı. Fatih Avan dizindeki sakatlık olmasa kesin finale kalırdı. Eşref Apak 78-79 atıyordu. Madalya şansımızdı. Finalde Japon 78.71 ile üçüncü oldu. Karin Melis Mey, belindeki sakatlık nedeniyle finalde yarışamadı. 7 final daha yapabilirdik ama olmadı” diye konuştu.
Londra'da kötü performans gösteren sporcularının da olduğunun altını çizen Terzi, “Avrupa şampiyonu Gülcan Mıngır'ın performansı beni üzdü. Binnaz Uslu'nun performansı kötüydü. Dudu Karakaya, maratondaki kızlarımız beklentilerimizi karşılayamadılar. Tuğba Karakaya, Dünya Şampiyonası'nda 8. olmuştu ama buradaki performansı çok düşüktü. Nagehan Karadere'nin çıkıştaki hatası, sakatlıklar oldu. Sporda böyle şeyler var. Sporcuların performansı her zaman yüksek olamıyor” dedi.

Rio hedefi

Mehmet Terzi, atletizmdeki ilerlemenin devam ettiğine dikkati çekerek, “Artık ülkemizde atletizmin konuşulması, sporculara destek verilmesi ve bütçelerimizin artırılması lazım. Londra için 48 sporcu hazırlamıştık 33 ile geldik. Rio için 154 aday kadromuz var, en azından 60-70 sporcuyla katılmak istiyoruz. 2020 ülkemizde yapılırsa 100 sporcuyla katılma isteğimiz var” diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz