« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Madalya kazandı konuşmaya başladı

Özel Olimpiyatlar'da Türkiye'ye iki madalya kazandıran zihinsel engelli sporcu Garip Olcaş'ın doğuştan sağır dilsiz olmadığı Çin'deki kontrollerde ortaya çıktı. İşitme cihazı verilen Garip, yakında hem duyacak, hem konuşacak

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Özel Olimpiyatlar'da ülkemize masa tenisinde 2 gümüş madalya kazandıran Garip Olcaş'ın, tahmin edildiği gibi 'doğuştan' dilsiz olmadığı, sadece duyma sorunu yaşadığı için konuşma güçlüğü çektiği ortaya çıktı.

Milliyet Gazetesi'nden Murat Ağca'nın haberine göre, Çin'deki oyunlar sırasında 'Sağlıklı Sporcu Merkezi'nde kontrolden geçirilen Olcaş'ın bir kulağının hiç işitmediği, diğer kulağında ise yüzde 50'nin üzerinde duyma özürü bulunduğu belirlendi. Sağlık merkezinde çalışmak üzere Şanghay'a gelen Odiolog Dr.Ayşen Erdil tarafından muayene edilen 13 yaşındaki Garip Olcaş'ın durumu, tüm kafileyi hem şaşırttı, hem de duygulandırdı.

Olcaş'a, Özel Olimpiyatlar'da ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere ABD'den getirilen ve değeri yaklaşık 5 bin dolar olan işitme cihazı verildi. İstanbul Amerikan Hastanesi'nde Dr.Erdil tarafından tekrar kontrolden geçirilecek olan Olçaş'a, kulakları yıkandıktan sonra Şanghay'da verilen işitme cihazı takılacak.

Olçaş, 15 gündür kamp ve müsabaka döneminde birlikte olduğu antrenörü Halit Çakan'ın da çabasıyla konuşmayı öğretmeye başladı. Olcaş'ın basit kelimeleri şimdiden öğrendiğini söyleyen Çakan, "Kendi ismini, benim ismimi söylemeye, günaydın, merhaba gibi kelimeleri konuşmaya başladı. Hergün kendisini geliştiriyor. Türkiye'ye dönüşte Yalova İş Okulu'nda 7. sınıf öğrencisi olan Olcaş'ın durumunu okul müdürü ve ailesiyle de paylaşacağım. Kulaklık takılınca herşey daha güzel olacak. Garip'in konuşabileceğini öğrenince inanın, hem doktor hanım, hem ben gözyaşlarımızı tutamadık" diye konuştu.

Özel Olimpiyatlar'ın açılışına katılan Çin'in ünlü basketbolcusu Yao Ming'e, NBA'deki takımı Houston Rockets tarafından 27 bin 500 dolar para cezası kesildi. 167 ülkeden 7 bini aşkın sporcunun mücadele ettiği zihinsel engellilere yönelik oyunlara destek vermek için Şanghay'a giden 2.27'lik dev basketbolcu, medya günü ve iki antrenman kaçırdığı için yeni coachu Rick Adelman'ın hışmına uğradı. Zihinsel engelli çocuklarla geçirdiği 48 saatlik 'çok özel' anların faturasını ağır ödeyen Ming, takımın medya gününde yer almadığı için 20 bin dolar, kaçırdığı ilk antrenman için 2 bin 500 dolar, ikinci antrenman için de 5 bin dolar ceza ödeyecek.
Ming'in, ülkesindeki bu tarihi organizasyonu kaçırmamak için cezayı göze alarak Çin'e geldiği öğrenildi. Özel Olimpiyatlar Başkanı Timothy Shriver, Houston takımının ABD'nin öncülüğünde tüm dünyaya yayılan böyle büyük ve anlamlı bir organizasyona anlayışla yaklaşmamasının kendilerini üzdüğünü söyledi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler