Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Madalya için ölümüne işkence

BBC’nin haberi paralimpik sporcularla ilgili ürpertici bir gerçeği ortaya çıkardı.

Çağrı DEVELİOĞLU
SON GÜNCELLEME

1-Sporcular vücutlarına elektrik veriyorlar.
2- Testis şekillerini isteyerek bozuyorlar.
3-Çekiç kullanarak topuklarını kırıyorlar.

PARALİMPİK Oyunları’nda madalya kazanmak için topuğunuzu kırar mıydınız? Ya da sivri bir objenin üstüne oturarak testislerinizin şeklini değiştirir miydiniz? Kendisine elektrik veren sporcular  olduğunu biliyor muydunuz peki? İngiliz BBC’nin haberine göre, sporcuları takip eden biliminsanları, yarışlarda yer alacak üç kişinin performanslarını artırmak adına kendilerine işkence yaptığını ortaya çıkardı. ‘Destekleme’ya da “arttırma” adı verilen bu yöntemde sporcular kan basınçlarını yükseltmek ve vücutlarını daha verimli kullanmak adına inanılması güç metotlara başvuruyor.

Elektrik şoku ile daha iyi tırmandım

KAN basıncı ve kalp ritmi yüzme ya da koşu gibi zor fiziksel aktiviteler sırasında yükseliyor. Ancak bel kemiği sakatlığı yaşayan sporcularda vücut bu tepkimeyi oluşturamıyor. Böylece vücutlarında zaten sorun yaşayan insanlar kendilerine daha da büyük acılar çektirmeyi göze alıyor. Omurilik yaralanmaları üzerine çalışan Dr. Andrei Krassioukov ise, bu yönteme başvuran sporcuları anladığını, ancak bunun çok ciddi sorunları beraberinde getirebileceğini belirtiyor. Krassioukov, “Bunu yaparak kalbinizin durmasına yol açabilirsiniz. Bunun  sonuçlarını görmezden gelmek zor” diye konuştu.

İşte o yöntemler

- Katater sıkıştırarak mesaneyi doldurma./images/100/0x0/55eb4f31f018fbb8f8b8f636
- Bir raptiye/sivri bir cisme oturarak testis şeklini bozma.
- Skrotum torbasını büzüştürme.
- Sıkı bacak kayışları kullanımı.
- Özellikle topuk ya da bacak kemiği kırma.

Londra’ya giden paralimpik kafilemize konuyla ilgili soru yönelttik ve şu yanıtı aldık: “Bizim böyle bir şeyin varlığından dahi haberimiz yok!”

Yüzde 17’si hile yapıyor

PEKİN 2008 Paralimpik Oyunları’ndan sonra gerçekleştirilen bir anket sonucunda, sporcuların kendi performanslarını geliştirmek için yasadışı simülasyon formları kullandığı anlaşılmış ve bu oranın yüzde 17 olduğu tespit edilmişti. Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC), 1994 yılından beri buna yönelen atletleri spordan men etmeye başlamıştı. Ancak hileye başvuran sporcuların gizli de olsa kendilerine işkence yapmaya devam ettikleri az çok tahmin ediliyor.

Kalbi durabilir felç olabilir

ZDANIVSKY, “Bu işlemi gerçekleştirmenin birkaç farklı yolunu denedim. Birkaç saat tuvalete gitmeyerek mesanemin tamamen dolmasını sağladım. Çünkü yarıştan hemen önce idrarınızı yaptığınız zaman kan basıncınız normale nazaran daha yüksek oluyordu. Bu en kolay ve yaygın yol olarak söylenebilir. Ancak büyük riskler taşıdığını da bilmek gerekiyor. Kalbiniz durabilir ya da aşırı basınç nedeniyle beyin felci geçirebilirsiniz. Bu çok tatsız, ama sonuçlarını inkâr etmek zor” şeklinde konuştu.


İlişkili Haberler