« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Madalya için ince formül

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

G.Saray'da, futbolculara Üstün Hizmet Madalyası verilememesinin Yasa engelinden kaynaklandığı ortaya çıktı. Yasaya göre, madalya ancak Türk vatandaşı olanlara verilebiliyor. Bu nedenle Taffarel, Hagi, Popescu, Marcio ve Capone madalya alamayacaktı.

Galatasaray Kulübü'nün Başkanı Faruk Süren'in, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in elinden aldığı ‘Devlet Üstün Hizmet Madalyası tartışma yarattı. Teknik Direktör Fatih Terim, fubolcuların hepsine birden Üstün Hizmet Madalyası verilmemesine tepki gösterirken, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü, ‘‘Yasa ancak Türk vatandaşlarına madalya verilmesini şart koşuyor. Bu durumda yabancı oyuncular madalya alamayacaktı’’ gerekçesini gösterdi.

KİMLERE VERİLEBİLİR?

Devlet Üstün Hizmet Madalyası verilmesini içeren Madalya ve Nişanlar Kanunu, ‘‘Üstün Hizmet Madalyası'nın Türk vatandaşlarına verilmesini’’ öngörüyor. Bakan Ünlü Hürriyet'e yaptığı açıklamada, bu duruma dikkat çekerek şunları söyledi:

‘‘Aslında Galatasaray'a kurum olarak verecektik. Kurumlara verilmesini de kanun engelliyor. O nedenle Galatasaray'ı temsilen, Başkanı'na vermeyi uygun gördük. Futbolculara vermemiz halinde de yabancı oyuncular madalyayı alamayacaktı.’’

Eğer futbolculara madalya verilmesi kararı alınmış olsaydı, Taffarel, Hagi, Popescu, Capone ve Marcio madalya alamayacaktı. Bu durumun Başbakanlık'ta, önceki gün kararname hazırlanırken tartışma yarattığı öğrenildi. Sonuçta, G.Saray'ı temsilen Süren'e madalyanın verilmesine karar verildi.

TERİM'E AYRI ÖDÜL

Bu arada Fatih Terim'e de ayrı bir ödül verilmesi gündeme geldi. Bakan Ünlü, ‘‘100 yılın 100 Büyük Sporcusu’’ adı altında madalya vermek için bir kanun hazırlığında olduklarını belirterek, ‘‘Bunların arasında 100 yıl içinde Türk sporunda büyük başarı kazanmış isimler yer alacak. Fatih Terim de bu 100 isimden biri olacak’’ dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz