Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Madalya almamız çok zor

Türkiye Buz Pateni Federasyonu Başkanı Fahrettin Kandemir, Erzurum'da düzenlenecek 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'na ilişkin, “Madalya almamız gerçekten zor, bunun adını doğru koymak gerekir. Umudumuz hep var. Özellikle short trackde çok umutluyum açıkçası” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Kandemir, 27 Ocak-6 Şubat tarihleri arasında 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nın (Universiade Erzurum-2011) eksiksiz, ülkenin onuruna yakışır şekilde yapılması için müthiş çaba harcadıklarını ifade etti.

Türkiye'nin organizasyonda tüm branşlarda yarışacağını belirten Kandemir, bu durumun 4 sene öncesine kadar adeta hayal olduğunu vurguladı.

Curling, buz pateni, short track (kısa mesafe sürat pateni) başta olmak üzere Türk sporcuların tüm branşlarda ter dökeceğini dile getiren Kandemir, “Artistik figür pateninde bayanlarda 2, erkeklerde 3 sporcumuz yarışacak. Ankara Üniversitesinin pilot takım olduğu, Kocaeli'den de sporcularımızın bulunduğu senkronize takımımız var. Buz dansında Alper Uçar ve partneri Alisa Agafonova var. Bu branşta ilk defa bir Türk çifti derece için yarışacak. Çok mutluyum. Temsil noktasında da arkadaşlarımızın ellerinden gelen en iyisini yapacağına inanıyorum” diye konuştu.

UNİVERSİADE ERZURUM-2011'DEN BEKLENTİ

“Erzurum'un talihi değişiyor. Devlet 600 milyon liralık yatırım yaptı. Erzurum, Cumhuriyet tarihinde en büyük yatırımı spor sayesinde aldı” diyen Fahrettin Kandemir, Universiade Erzurum-2011'den beklentilerine ilişkin şöyle dedi:
“Türkiye'nin kış sporlarında, bu derece büyük bir organizasyonda hiç madalyası yok. Kış sporlarında geriden gelip açığı kapatmak isteyen bir ulusuz. Erzurum'da çok iyi ev sahipliği yapacağımızdan eminim. Katılan sporcu sayısı bakımından en kalabalık Universiade olacak. Madalya almamız gerçekten zor. Bunun adını doğru koymak gerekir. Oraya ülkeler genç yeteneklerini ve başarılı sporcularını getirecek. Umudumuz yok mu? Umudumuz hep var. Özellikle short trackde çok umutluyum açıkçası.”

Hedeflerini, Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenecek 2014 Kış Olimpiyatları'na “ülke kontenjanıyla değil, hak ederek” katılmak şeklinde belirlediklerini dile getiren Kandemir, “Sporcularımızın uluslararası yarışmalarda büyük başarılar kazanarak Soçi'de ülkemizi temsil haklarına kavuşmalarını istiyoruz” diye konuştu.

ASIRLIK TECRÜBE FARKI

Buz sporlarının kültür ve deneyime dayandığını dile getiren Kandemir, Uluslararası Paten Federasyonunun 1892 yılında, Türkiye Buz Pateni Federasyonunun ise 1991 yılında Buz Sporları Federasyonu olarak kurulduğunu anımsattı.
Türkiye ile dünya arasında “bir asırlık tecrübe farkı” bulunduğuna işaret eden Kandemir, şöyle devam etti:
“Bu açığı kapatmak adına ciddi bir çabamız var. Federasyon başkanı olduğumda Türkiye'de 2 buz pisti vardı. Bu pistlerin biri Ankara, diğeri Kocaeli'deydi. Şu anda yalnızca Erzurum'da 5 buz pisti var. İzmir'de olimpik ölçülerde bir buz pisti açıldı. İstanbul'da da programa Gençler Dünya Şampiyonasını aldığımız için salon hızla açıldı. Öyle ya da böyle buz artık Türkiye'nin gündemine geldi. Alışveriş merkezlerinde bile rekreatif amaçlı da olsa buz pisti bulunuyor.
Türkiye'de buz kültürü başladı. Biz önce bunu başlattık. Bu çok önemli. Bundan sonra arkası gelecektir. Yalova Belediyesi güzel bir alanda buz pisti yapacak. Eskişehir'de, Bursa'da buz pisti yapılması konusunda ciddi bir çaba var. Tesis olmadan bu sporu yapamazsınız. Sokakta buz bulursanız kayarsınız, ama olimpiyatlarda yarışmak istiyorsanız tesise ihtiyacınız var. Türkiye hızla tesis açığını kapatıyor. Bu bizim için hem şans, hem de sorumluluğumuzu artıran bir durumdur.”

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler