« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Madalya alacağımızı biliyorduk

Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası'nda üçüncü olan A Milli Takım'ın kaptanı Esra Gümüş, organizasyonda ilk 3 sırada yer alan takımlar arasında fark olmadığını, kendilerinin de birincilik kürsüsünü hak ettiklerini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Esra, yaptığı açıklamada, zorlu mücadelelerin olduğu şampiyonanın ilk gününden son gününe doğru performanslarını artırdıklarını belirterek, “Ev sahibi Sırbistan'a karşı oynadığımız ve kaybettiğimiz maçtan sonra çok üzüldük. Final oynamak istiyorduk. Ama ev sahibine karşı oynamak çok zor oldu. Seyirci baskısı, hakemlerin aleyhimize kararları motivasyonumuzu düşürdü. Ama sonuna kadar mücadele ettik. Ertesi gün toparlanıp madalya almak için sahaya çıktık ve 3. olarak ülkemize döndük” dedi.

Şampiyonada ilk 3 içinde yer alan takımlar arasında fazla fark olmadığını kaydeden genç kaptan, “Biz de birincilik kürsüsüne çıkmış olabilirdik. İlk 3'e girmek büyük bir başarı. Ama bizim birinciden ya da ikinciden farkımız yoktu” diye konuştu.

Yoğun ve tempolu bir kamp dönemi sonrası şampiyonaya katıldıklarına dikkat çeken Esra, “Mayıs ayından Avrupa Şampiyonası'na kadar kamptaydık. Özveriyle çalıştık. Turnuvadan madalya ile döneceğimizi biliyorduk. İyi bir ekip olduk. Teknik heyetimiz bizi taktik olarak iyi hazırladı. Kendi aramızda çok iyi motive olduk” dedi.

Kamuoyunun ilgisi konusunda hep şikayet ettiklerini, ancak şampiyona sırasında ve sonrasında gördükleri ilginin kendilerini mutlu ettiğini anlatan milli oyuncu, şöyle konuştu: "Futbol ön planda diye ve başarı kazandığımız halde haberlerde az yer veriliyoruz diye hep şikayet ediyorduk. Ama bu şampiyonada herkesin bizi izlediğini hissettik. Haberlerde daha çok yer aldığımız bize anlatıldı. Bu ilgiyi dönünce de gördük. Futbol kadar ilginin olmasını beklemiyoruz. Futbola daha büyük yatırımlar ve sponsorluklar var. Bizde yeni yeni başlıyor. Başarılarımızın artmasıyla sponsorluklar artar ve pastanın büyümesi sağlanır.”

“Ligimizin seviyesi yüksek”

Esra Gümüş, Aroma Bayanlar Voleybol 1. Ligi'nin seviyesinin de yüksek olduğunu ifade etti. Geçtiğimiz sezon Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde Türk takımının şampiyon olduğunu hatırlatan Esra, “Bu, Türk voleybolunun seviyesini gösteriyor. Yabancı oyuncuların kalitesinden de ligimizin önemini anlayabiliriz. Gerçekten lig seviyesi çok yüksek. Daha önce İtalya'daki lige voleybolun NBA'i derdik. İtalya'daki oyuncuların hepsi Türkiye'ye gelmeye başladı. Bu kalite milli takıma da yansıdı. Milli takımın başarısının nedeni ligin çetin maçlara sahne olmasıdır” diye konuştu.

2 artı 1 yabancı oyuncu uygulaması

Türkiye Voleybol Federasyonu'nun 2 artı 1 yabancı oyuncu uygulamasının Türk oyunculara yarayacağını anlatan milli takım kaptanı, bunun Olimpiyat Oyunları yolunda çok önemli olduğunu dile getirdi.

Türk oyuncuların ligde oynayıp tecrübe kazanması gerektiğine dikkati çeken Esra Gümüş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şampiyonlar Ligi'nde seviye biraz düşecek. Ama takımlar yabancılarını ona göre seçecek. İki yabancı oyuncu çok iyi olacak. Kulüpler Türk oyuncularını oynatıp iki yabancıyı ise kalitelilerden seçecek. Türk Milli Takımı açısından bu uygulama iyi olacak. Şampiyonlar Ligi'nde sonuçta belli bir seviyeye geldik. Türk takımları yine dörtlü finalde olacaktır. İki artı 1 uygulamasıyla genç veya şans bulamayan tecrübesiz oyuncular oynama olanağı bulacak. Milli takım genç oyunculardan oluşuyor. Altyapıdan yetenekli oyuncular gelecek. Kural sayesinde Yıldız Milli Takım oyuncuları ligin tamamında olmasa da oynama fırsatı bulacaklar. Bu yaşlarda oynayıp tecrübe kazanacaklar.”

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler