Gündem Haberleri

  Maçka Cinayeti’nin failleri yargılanıyor

  Hürriyet Haber
  22.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrailli işadamını öldürmekle suçlanan üç Faslı'nın idamla cezalandırılması istendi

  İstanbul'a tatile gelen İsrailli işadamı Avi Biton’u birlikte içki içtikten sonra Maçka Parkı'nda başına vurarak öldürüp, soymakla suçlanan üçü Faslı dört sanık hakim karşısına çıkarıldı. İdamla yargılanan üç Faslı’dan Aıssam El Hachimi, olayla ilgisi olmadığını iddia ederek arkadaşı Salim Meftah’ı suçladı.

  İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Türkçe bilmeyen Mostafa Oumhani ve Salim Meftah’ın ifadeleri alınamadı. Düzgün Türkçe'siyle dikkat çeken Hachimi ise öldürdükleri iddia edilen Avi Biton ile tesadüfen tanıştıklarını ve arkadaş olduklarını anlattı. Maktül ve kardeşi Mıchael Bıton ile 6 Mayıs’ta hep birlikte The Marmara Otel’e içmeye gittiklerini söyleyen Hachimi, olay gecesini şöyle anlattı:

  ‘‘Otelden çıkıp birlikte Maçka Parkı’na gittik. Sarhoştuk. Bize kendisini Necip adıyla tanıtan Salim ortadan kaybolup baklava kutusuyla döndü. Meğer ilaçlıymış. Kendinden geçen İsrailliler'in cüzdanını almış. Ben bir şey hatırlamıyorum.’’

  Türk sanığa tahliye

  Faslı sanıkların, Biton’un uyanması üzerine başına sert bir cisim vurararak öldürdükleri ve paralarıyla banka kartlarını çaldıkları iddia ediliyor.

  Sanıklarla işbirliği yapmakla suçlanan Erol Demirçay ise 'Star' isimli şirketindeki makine yardımıyla çalıntı bankomattan 4 milyar 200 milyon lirayı, Faslı sanıklarla yarı yarıya paylaşmak üzere anlaşmakla suçlanıyor. 12 yıla kadar hapsi istenen Demirçay, hakkındaki iddiaları reddetti. ‘‘İşyerime gelip üç cep telefonu istediler, sipariş verip ödemeyi kartla yaptılar. İki gün sonra siparişler gelmeyince paralarını geri istediler. Yarısını verdim. İşyerimde yakalandılar’’ diye konuştu.

  Delillerin toplanmış olmasını gözönüne alan heyet, Demirçay’ın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi.

  Dava, Türkçe bilmeyen iki Faslı’nın bir dahaki celse tercüman yardımıyla ifadelerinin alınması ve tanıkların dinlenmesi için ertelendi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı